Chioská masticha

Chioská masticha (čítaj "mastycha) je živica pistacie mastixovej (Pistacia lentiscus, grécky "schinos") pestovanej na ostrove Chios. Kým pistacia rastie divoko v rozsiahlej oblasti celého Stredomoria, je južný Chios jediným miestom, kde sa systematicky pestuje a kde produkuje účinnú mastichu.

Chios Mastiha (Μαστιχα Χιου) je bez preháňania fenomenálna substancia so širokým uplatnením vo farmácii, výrobe potravín a kozmetiky. Její príbeh je pútavým rozprávaním o histórii, farmakológii a dokonca aj o marketingu. Obsahuje podľa súčasných zistení viac ako 100 prospešných látok, pričom doteraz sa ich podarilo určiť približne 80.

Jedná sa o veľmi aromatickú a chuťovo výraznú vyzretú živicu, ktorá vzniká odkvapkávaním z umelo vytvorených zárezov kmeňa lentiškov.
Živice zozbieraná z kmeňa, konárov a z plochy pod stromom sa po vytriedení a vyčistení používa vo svojej originálnej podobe živicových kryštálov - sĺz a ako surovina pre ďalšie spracovanie

Čo je masticha? Čo je to mastichová živica?

 • Jedná sa o 100% živicu  stromu (Pistacia lentiscus var. Chios).
 • Je to čisto prírodný produkt.
 • Je známa ako vôbec prvá prírodná žuvačka používaná už od staroveku.
 • Poznáme ju aj pod názvom „Tears of Chios“ - Slzy ostrova Chios.
 • Jedná sa o produkt registrovaný v EÚ ako produkt chráneného pôvodu (CHOP) od roku 1997.
 • Grécky názov mastichy je Μαστιχα.

chioska masticha

Moderný výskum vedecky dokázal, že chioská masticha: prispieva k normálnej činnosti tráviaceho traktu.

Žuvačka známa už z čias antiky

Chioská masticha je biela, priesvitná živica, má intenzívnu kvetinovú vôňu a jeho chuť je mimoriadne výrazná. Už v antike bola známa a cenená pre svoje účinky. 

Kvapka živice sa nechala zaschnúť na kmeni stromu, alebo pod ním. Potom sa očistila a vložila do úst. Na počiatku veľmi tvrdý kryštál sa vďaka slinám pomaly zmäkčil a "slzu ostrova Chios" ste mohli začať žuť. Chuť mastichových kryštálov je dosť špecifická, odporúčame vyskúšať, aby ste si sami urobili názor na túto aromatickú živicu.

Masticha a spôsob jej pestovania

Pestovanie, od stávkovanie stromov až po zber samotnej živice, sa v priebehu storočí nezměnil. Háje sa pravidelne omladzujú a prerezávajú. Kôra kmeňa a konárov pistacia lentišku sa počas hlavnej sezóny raz až dvakrát nareže a živice sa nechá zo stromu vytekať. Niektoré kvapky, kryštály, živice dopadnú na vopred pripravenú a upratanú plochu pod stromami, iné zostávajú visieť na vetvách a kmeňoch. Po zaschnutí sa masticha ručne zoberie, očistí a dopraví do chladného skladu. Je nežiaduce, aby kvapky živice boli pri uskladnení vystavené teplotám vyšším ako 25 ℃. Mohlo by dôjsť k ich opätovnému zlepenia. V sklade sa opäť ručne čistia a rozdeľuje sa podľa kvality a veľkosti kryštálov.

Možnosti spracovania a produkty

Na trhu sú k dispozícii rôzne mastichový produkty určené pre predaj. Ak je produkt označený samolepkou PDO, máte istotu, že sa jedná o kvalitné a jedinečnú masticha z ostrova Chios. Ostatné produkty bez tohto označenia sa pravdepodobne pochádzať z Turecka alebo z Číny. Táto živice nebude zďaleka dosahovať kvality takejto, ktorú má grécka živice. Jej cena je tiež podozrivo nízka.

Používa sa ako:

 • prírodné žuvačka
 • potravinový doplnok (kapsule, prášok, žuvacie tablety ...)
 • korenie (ako do pokrmov, tak do alkoholu a koktailov)
 • prísada do kozmetických výrobkov (zubné pasty, mydlá, ...)

Masticlife masticha (z ostrova Chios)

Sme česká firma, ktorá sa snaží o propagáciu mastichy, unikátneho prírodného produktu. Spolupracujeme s našimi gréckymi kolegami zo Združenia pestovateľov mastichy, preto máte záruku, že masticha v našich Masticlife kapsulách je PDO masticha ostrova Chios. Zakladáme si na kvalite produktu a surovín, kvalitným zákazníckom servise a komunikáciu so zákazníkom. Radi zodpovieme Vaše otázky ohľadom našich produktov, mastichy, žuvačiek a kozmetiky. Uvítame Vaše recenzie, hodnotenia, skúsenosti, klady a zápory skrátka feedback, ktorý nám poskytnete, pretože aj vďaka nemu vieme, ako ste s nami spokojní, alebo kde sa môžeme zlepšiť. Na Vašom názoru nám skutočne záleží!

Na našom Masticha e-shope Masticlife.sk nájdete sekcie:

 1. doplnky stravy
 2. kryštály (surová masticha) a olej
 3. žuvačky ELMA
 4. zubné pasty
 5. kozmetika
 6. domáce testy infekce Helicobacter pylori (H. pylori)

Pri výbere produktu, ktorý zodpovedá vašim požiadavkám, by ste mali vedieť, že najkvalitnejšie a najúčinnejšie je mastichový prášok v kapsuliach. Bez pridaných látok! Je to len rozdrvená masticha, ktorá je pre správne dávkovanie, balená v kapsuliach. Jedná sa o Masticha Strong&Pure kapsule. Tieto kapsle sú našim bestsellerom!

Masticlife masticha bestseller

Ďalej ponúkame Masticha+ Prebiotic kapsule, kde je prášok z Chioské mastichy obohatený inulínom.

Pre podporu imunity (nielen na jeseň a v zime) je Masticha+ D3 a Masticha Active ideálnym riešením. V týchto kapsuliach s Chioskou mastichou získate tiež dennú dávku vitamínu D3, ktorého nedostatočné množstvo v ľudskom tele môže spôsobiť oslabenie imunity.

Pre domáce testovanie infekcie Helicobacter pylori je určený jednoduchý test Masticlife. Test zo stolice je určený pre domáce použitie, je jednoduchý, rýchly a spoľahlivý. Vďaka Masticlife Helicobacter pylori testu budete vedieť výsledok už za 10 minút.

V našej ponuke sú aj produkty našich gréckych partnerov. Ide o:

 • ELMA žuvačky
 • Surová masticha, kryštály rôznych veľkostí
 • Kozmetika
 • Zubné pasty

Masticha a jej nutričné hodnoty na 100g

 • Energia: 1544 kJ / 365 kcal
 • Bielkoviny: 0,15 g
 • Celkový obsah sacharidov: 83 g
 • Cukry: 1 g
 • Celkový tuk: 0 g
 • Vláknina: 18 g
 • Soľ: 0 g

chios masticha slza

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18

Liečebné sady

1 z 11