Masticha: účinky a použitie

Účinky mastichy

Chios masticha bola v staroveku cenená pre svoju výraznú chuť a pre terapeutické vlastnosti. Dokumenty ukazujú, že to bola prvá prírodná žuvačka starovekého sveta, ktorá sa používala na čistenie zubov a osvieženie dychu. Používala sa aj v kozmetike na čistenie tváre a tela. Chios masticha sa ako aktívna zložka podieľala na rade farmaceutických prípravkov.

V súčasnej dobe je venovaná značná pozornosť vedeckej komunity výskumu účinkov mastichy. S ohľadom na legislatívu pre ochranu spotrebiteľa možno chioskou masticha spájať iba s tvrdeniami:

Chios masticha prispieva normálnu funkciu gastrointestinálneho systému.

Chios masticha prispieva k ústnej hygiene.

Informácie o vedeckých štúdiách, články odborných periodík a publikácií sú k dispozícii obchodným partnerom, spotrebiteľom nesmie byť sprístupnené.

Použitie mastichy

Pôvodné a tradičné použitie mastichy je žuvanie kúskov živice pre vonný dych a pre dobré zažívanie. Osobitú drevito-ovocnú chuť si môžete užiť aj dnes. Surové mastichové kryštály sa predávajú v rôznych veľkostiach sĺz, ale vždy bez príchute - len ako originálna surová živica - masticha.

Jedno z prvých známych použití mastichy je tiež prikladanie drveného mastichového prášku na rany priamo alebo ako súčasť obväzov. To je základom dnešného použitia mastichy a mastichového oleja v kozmetických prípravkoch. Existuje mnoho výrobcov mastichovej kozmetiky pre starostlivosť o pokožku aj vlasy.

Podobne tradičné je uplatnenie mastichy ako súčasť starostlivosti o ústnu dutinu a zuby. Samotnému žuvaniu mastichy bol prisudzovaný bieliaci účinok na zuby a antibakteriálne pôsobenie v ústach, čo v kombinácii s pôsobením na trávenie prispievalo vonnému dychu. V súčasnosti sú pre starostlivosť o ústa k dispozícii mastichové zubné pasty a ústne vody s mastichovým olejom.

Masticha je hlavnou zložkou alebo prísadou pokrmov a nápojov, ktoré aj často nesú jej názov. Typické je to u likérov, sušienok a ďalších cukroviniek.

Druhá polovica dvadsiateho storočia priniesla v súčasnosti najznámejší produkt s mastichou - žuvačky ELMA, ktoré obsahujú označenie "masticha" priamo vo svojom názve. ELMA je totiž skratka pre elliniki masticha (grécka masticha).

Moderná doba priniesla tiež výživové doplnky s mastichou určené s ohľadom na ďalšie zložky:

  • pre zdravé trávenie
  • stabilnú hladinu cholesterolu
  • imunitu...

Väčšina týchto produktov obsahuje určitý podiel mastichového prášku v kapsule. Cieľom je dostať mastichu do tráviaceho systému.

Najviac cenené sú mastichové kapsule s obsahom čistej mastichy bez prísad: Masticlife Masticha Strong&Pure. Čistá mastichová živica je totiž najúčinnejšia, zároveň je ale veľmi náročná na výrobu. Okrem týchto čistých špičkových produktov sú na trhu aj doplnky, kde je masticha namiešaná s protihrudkujúcimi látkami.

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18

Liečebné sady

1 z 11