Mastichový strom, pistacia

Pistacia lentiscus nájdete v celej stredomorskej oblasti, ale len jeho chioská varianta, ktorá rastie v malej oblasti na juhu ostrova Chios má účinné vlastnosti a len tu ju môžeme nazývať mastichový strom.

Charakteristika mastichového stromu

Pistacia lentiscus var. Chia, grécky Σχίνος (schinos) je vždyzelený strom z čeľade Anacardiaceae. Dosahuje výšku 2 - 3 metre, výnimočne až 5 metrov. Vetví sa nízko pri zemi a pôsobí teda často skôr ako ker. Má tmavo zelené oválne na konci zašpicatené lístky vytvárajúce hustú korunu.

Pistacia lentiscus je nenáročná a darí sa jej na pustej, skalnatej a na živiny chudobnej pôde. Na povrch vystupujúce korene zachytávajú rannú rosu a vzdušnú vlhkosť, takže lentiscus prosperuje aj vo veľmi suchých obdobiach. Vďaka plytkému koreňovému systému je pre mastichový strom nebezpečný mráz, ktorý je ale v oblasti južného Chiu vzácny.

Lentiscus a podobné odrody z jej čeľade sú bežnou vegetáciou celej stredomorskej oblasti, ale iba na Chiose sa z nej získavajú vzácne "slzy" - masticha. A aj keď lentiscus rastie na celom ostrove, účinná masticha sa zbiera len v jeho južnej časti, v oblasti Mastichochoria. Jedinečnosť tejto oblasti a tunajšia mastichová produkcia je daná niekoľkými faktormi - kombináciou pôdnych a klimatických podmienok a dlhodobým šľachtením.

Mastichový strom, pistacia

Rast a rozmnožovanie mastichy

Pistacia lentiscus rastie veľmi pomaly a plne vyvinutou sa stáva medzi 40 - 50 rokom. Dožíva sa viac ako 100 rokov.

Pistacia lentiscus sa rozmnožuje odnožami s dosť malou úspešnosťou. Prosperujúca vetva sa odreže z rastliny a zatlačí sa plytko do zeme. Pritom sa ponechá hore len niekoľko lístkov. Štep sa zavlažuje iba v sparnom lete, inak sa oň nie je potrebné starať a to ani potom, kedy nová rastlina vzíde.

Produkcia mastichy

Mastichu dokáže pistacia lentiscus produkovať až v 5. alebo 6. roku života, pričom maximálnej produkcie živice dosahuje lentiscus po 15 rokoch života. Po 70 rokoch je produkcia mastichy zo stromu už minimálna.

Priemerný ročný výnos jednej rastliny je 150 - 180 gramov surovej mastichy. Sú ale výnimky: šampióni dávajú aj pol kila mastichy a naopak outsideri majú výnos 10 gramov.

Pre mastichu sa pestujú väčšinou samčie stromy. Produkciu mastichy pozitívne ovplyvňuje priestor medzi jednotlivými stromami a pravidelné prevzdušňovanie a okopávanie pôdy okolo stromov.

Kultivácia mastichových stromov a produkcia mastichy je dôkladne organizovaná. Prečítajte si viac o pestovaní mastichy.

Mastichový strom, pistacia

Odrody mastichového stromu

Pistacia lentiscus sa na Chiu pestuje v niekoľkých odrodách:

  • Mavroschinos alebo Pyxari. Najbežnejšia odroda. Jej temne zelené listy s načernalými okrajmi sú úzke, špicaté a asymetrické. Produkuje málo, ale jej masticha má vysokú kvalitu a čistotu.
  • Votomos. Odroda s jasne zelenými listami, ktoré sú širšie ako listy mavroschinov a menej špicaté. Má najvyšší výnos, ale v nízkej kvalite. Nie je príliš rozšírená.
  • Marouliotis alebo Kallimasiotis. Odroda s mäsitými listami so zaoblenými špičkami. V Mastichochorii sa pestuje v oblasti medzi Kallimasia a Tholopotami.
  • Platyfyllos alebo Pyrgousikos alebo Sidorakikos (po svojom prvom pestovateľmi menom Sidorakis). Odroda pestovaná v posledných rokoch hlavne v Pyrgi.
  • Livanos. Táto vzácna odroda dáva mastichu zlej kvality. Je trochu cítiť spáleninou a vôňou pripomína kadidlo. Medzi Katarraktisom a kláštorom Rouhouni je už iba niekoľko stromov tejto odrody.
  • Krementinos je najvzácnejšie odroda. Jej masticha netuhne úplne a ma žltkastú farbu.

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18

Liečebné sady

1 z 11