Zubný povlak - zubný plak

Čo je zubný povlak

Vo väčšine prípadov začína vývoj parodontitídy povlakom - lepkavým filmom zloženým prevažne z baktérií. Ak sa nelieči, plak nakoniec môže spôsobiť až paradentózu.

Vznik zubného povlaku

Keď škroby a cukry v potravinách a nápojoch vzájomne pôsobia s baktériami zvyčajne sa vyskytujúcimi v ústach, vytvárajú na zuboch zubný povlak.

Čistenie zubov minimálne dvakrát denne a výplachy ústnou vodou raz denne odstránia zubný povlak, ktorý sa rýchlo tvorí.

Povlak môže stvrdnúť pod ďasnami do zubného kameňa, ak zostáva na vašich zuboch dlhšiu dobu, keď si ho nevyčistíte zubnou kefkou. Odstraňovanie zubného kameňa je ťažšie.

Zubný povlak je plný baktérií. Čím dlhšie povlak a zubný kameň zostávajú na vašich zuboch, tým väčšie poškodenie môžu spôsobiť. Zubný kameň si už doma svoju starostlivosťou sami neodstránite - k jeho odstráneniu potrebujete profesionálne zubné čistenie.

Plak môže spôsobiť gingivitídu, najľahšiu formu ochorenia ďasien. Gingivitída je podráždenie a zápal časti ďasien tkaniva okolo dolnej časti zubov (gingíva). Gingivitída môže byť vyliečená profesionálnou liečbou a vhodnou domácou ústnou starostlivosťou.

Prebiehajúci zápal ďasien môže spôsobiť parodontitídu, čo nakoniec spôsobí vznik priestoru medzi ďasnami a zubami, ktorý sa zaplní plakom, zubným kameňom a baktériami. Časom sa tieto priestory zväčšia a z tým sa zväčší aj počet baktérií. Ak sa táto hlboká infekcia nelieči, dochádza k strate tkaniva a kostí a nakoniec môže dôjsť k strate jedného alebo aj viacerých zubov. Prebiehajúci chronický zápal tiež môže zaťažovať váš imunitný systém.

Prevencia zubného povlaku:

 1. Pravidelné návštevy zubného lekára a pravidelná dentálna hygiena.
 2. Pravidelná denná starostlivosť o vaše zuby pomocou vhodných prostriedkov:
  • zubné pasty a kefky,
  • ústne vody,
  • medzizubné kefky,
  • dentálne nite,
  • škrabka na jazyk a i.
Zubná pasta s mastichou

Zubné kefky vymeňte podľa potreby, najneskôr raz za 3 mesiace.
Obmedzte konzumáciu potravín obsahujúcich vysoké percento cukru.
Správne zvládnutá technika čistenia zubov, medzizubných priestorov a ústnej dutiny vrátane jazyka.

  Výživové doplnky chioskej mastichy

  1 z 18

  Liečebné sady

  1 z 11