Prekvapivé výhody žuvačiek. 8 faktov o žuvaní

Žujete bezmyšlienkovite, ale tento malý pohyb má mnoho výhod. Kúsok žuvačky môže rozhodnúť o bozku, zachrániť vás pred tým, aby ste svojím dychom po obede urazili kolegu, alebo vám poskytnúť malé osvieženie, ktoré vaše ústa potrebujú. Ale vedeli ste, že žuvanie žuvačiek má aj veľa zdravotných výhod?

Obsah článku:

 • 8 faktov o žuvačkách
 • Masticha
  • Prečo žuť mastichu?
  • Ako žuť mastichu
  • Kryštály Masticha
  • Žuvačky Masticha

  8 faktov o žuvaní

  Tu sú:

  Zoštíhlite svoj pás

  Podľa štúdie Liverpoolskej univerzity môže žutie žuvačky mierne obmedziť vaše chute na jedlo. Žuvači žuvačiek v štúdii zjedli v priemere o 36 kalórií menej ako tí, ktorí žuvačky nežuvali. Možno to neznie pôsobivo, ale ak každý deň zo svojho jedálnička vyradíte 36 kalórií, je to dosť veľa.

  Spaľovanie kalórií len žutím

  Iste, pri žuvaní žuvačky sa spáli len 11 kalórií za hodinu, ale keď to vynásobíte niekoľkými hodinami, môžete ušetriť ďalších viac ako 50 kalórií.

  Udržujte si zdravé zuby

  Žuvanie žuvačky 20 minút po jedle, ak neobsahuje cukor, môže pomôcť chrániť zuby tým, že odstráni zvyšky jedla a zvýši prietok slín. Sliny posilňujú zubnú sklovinu, pretože obsahujú fosfát a vápnik. Americká asociácia zubných lekárov odporúča žuť žuvačky na prevenciu zubného kazu.

  Zlepšenie pamäte

  Keď žujete žuvačku, zvyšuje sa prietok krvi do mozgu. To má mnoho pozitívnych účinkov vrátane zlepšenia pamäte. Profesor Andrew Sholey vo svojom výskume zistil, že žuvanie žuvačky môže zlepšiť krátkodobú pamäť o 35 %. Ale pozor: príliš dlhé žuvanie môže zhoršiť vašu krátkodobú pamäť.

  Boj proti ospalosti

  Ak máte problémy s tým, aby ste v práci nezaspali, žuvačka by mohla byť jednoduchým riešením, ktoré hľadáte. Jedna štúdia odhalila, že žutie žuvačiek môže zabrániť ospalosti. Žuvačky s mätovou príchuťou sú najúčinnejšie proti poludňajšiemu zívaniu.

  Zníženie pálenia záhy

  Po jedle si vezmite žuvačku (alebo žuvaciu živicu) na zníženie hladiny kyseliny v pažeráku. To môže pomôcť znížiť reflux kyseliny a pálenie záhy.

  Zníženie depresie

  Žuvanie žuvačky dvakrát denne počas dvoch týždňov znížilo u pacientov počas štúdie z roku 2011 úzkosť, depresiu, únavu a iné duševné choroby.

  Odstránenie nevoľnosti

  Mätové alebo zázvorové žuvačky bez cukru môžu zmierniť žalúdočné ťažkosti, či už ide o rannú nevoľnosť alebo nevoľnosť z pohybu. Mäta a zázvor sú prírodné lieky proti nevoľnosti. Ak hľadáte drobné spôsoby, ako zlepšiť svoje zdravie, skúste radšej žuvať žuvačku, než siahnuť po sladkostiach. Neskôr sa poďakujete.

  ELMA s mastichou a mätou

  Zdroj textu a odkaz na štúdie: https://selecthealth.org/blog/2017/04/surprising-benefits-of-chewing-gum

  A poznáte túto živicu?

  Masticha je 100% prírodná žuvačka! Je to žuvačka. Je to šťava zo šošovicového stromu. Masticha je živica "slzy z Chiosu", ktorá sa zbiera iba pod stromom masticha, umýva sa a čistí a ako čisto prírodný produkt sa od dávnych čias používa na žuvanie a osvieženie dychu. Viac informácií o tejto "starovekej žuvačke" nájdete v článku: Čo je masticha.

  Prečo žuť mastichu?

  Ako sme už napísali:

  • je to 100% prírodná žuvačka
  • bez pridaných látok
  • žuvanie a chuť sa líšia od priemyselne vyrábaných žuvačiek

  Ako žuť mastichu?

  Ak sa chystáte žuť žuvačku prvýkrát, tu je naša rada: ako žuť mastichu.

  V ponuke sú tri rôzne veľkosti:

  • malé
  • stredná
  • veľké

  Náš sortiment kryštálov nájdete v sekcii: Surové kryštály

  ELMA masticha žuvačky

  Pre tých, ktorí dávajú prednosť klasickým žuvačkám, je tu ponuka gréckej spoločnosti ELMA. Spoločnosť vyrába mastichové žuvačky s rôznymi príchuťami. Ich kompletnú ponuku a popis nájdete v sekcii Žuvačky ELMA.

  Mohlo by vás zaujímať:

  Vedeli ste, že masticha sa spracováva aj inak ako na žuvačky? Drví sa napríklad na mastichový prášok, ktorý sa potom môže užívať ako doplnok stravy.

  Výživové doplnky chioskej mastichy

  1 z 18

  Liečebné sady

  1 z 11