Pálenie záhy alebo infarkt? Čo znamená bolesť na hrudníku?

Mám pálenie záhy alebo infarkt? Ťažké pálenie záhy a srdcový infarkt je ťažké od seba odlíšiť. Zistite, ako sa zvyčajne líšia a kedy okamžite vyhľadať pomoc. Práve ste zjedli veľké jedlo a pociťujete pálenie na hrudi. Pálenie záhy, však? Pravdepodobne áno, ale existuje možnosť, že bolesť na hrudníku je spôsobená zníženým prietokom krvi do srdca (angína pectoris) alebo skutočným infarktom.

Ako veľmi sa prekrývajú príznaky pálenia záhy a infarktu?

Pálenie záhy, angína pectoris a srdcový infarkt sa môžu cítiť veľmi podobne. Ani skúsení lekári nedokážu na základe anamnézy a vyšetrenia vždy rozlíšiť, či ide o jednu alebo druhú chorobu. Preto ak pôjdete na pohotovosť kvôli bolesti na hrudníku, pravdepodobne vám urobia testy na vylúčenie infarktu.

Čo je najlepšie urobiť, ak máte bolesti na hrudníku a nie ste si istí, čo ich spôsobuje?

Ak máte pretrvávajúcu bolesť na hrudníku a nie ste si istí, či ide o pálenie záhy, vyhľadajte lekársku pomoc. Pálenie záhy aj rozvíjajúci sa srdcový infarkt môžu spôsobiť príznaky, ktoré po určitom čase vymiznú. Bolesť nemusí trvať dlho, aby bola varovným signálom.

Čo je pálenie záhy?

Pálenie záhy je nepríjemný pocit alebo skutočná bolesť spôsobená tým, že sa tráviaca kyselina dostane do trubice, ktorou sa prehltnutá potrava dostáva do žalúdka (pažeráka). 

Medzi typické príznaky pálenia záhy patria:

 • začína ako pocit pálenia v hornej časti brucha a postupuje do hrudníka
 • zvyčajne sa vyskytuje po jedle alebo pri ležaní či predklone
 • vás môže prebudiť zo spánku, najmä ak ste jedli do dvoch hodín pred spaním
 • môžu byť sprevádzané kyslou chuťou v ústach - najmä keď ležíte
 • môže byť sprevádzaná malým množstvom žalúdočného obsahu stúpajúcim do zadnej časti hrdla (regurgitácia)

Pálenie záhy sa zvyčajne zmierňuje podávaním antacíd.

Ktoré príznaky sú častejšie pri infarkte ako pri pálení záhy?

"Učebnicový" srdcový infarkt zahŕňa náhlu, zdrvujúcu bolesť na hrudníku a ťažkosti s dýchaním, často vyvolané námahou. Mnohé infarkty však takto neprebiehajú. Príznaky a symptómy srdcového infarktu sa u jednotlivých osôb značne líšia. Samotné pálenie záhy môže sprevádzať iné príznaky srdcového infarktu.

Medzi typické príznaky srdcového infarktu patria:

 • tlak, napätie, bolesť alebo pocit stláčania či bolesti v hrudníku alebo v ramenách, ktoré sa môžu šíriť do krku, čeľuste alebo chrbta
 • nevoľnosť, poruchy trávenia, pálenie záhy alebo bolesť brucha
 • dýchavičnosť
 • studený pot
 • únava
 • závraty alebo náhle točenie hlavy

Najčastejším príznakom srdcového infarktu u mužov aj žien je bolesť na hrudníku alebo nepríjemné pocity. Ženy však častejšie ako muži pociťujú niektoré ďalšie príznaky, ako je bolesť čeľuste alebo chrbta, dýchavičnosť a nevoľnosť alebo vracanie. Problémy so srdcom sú častejšie u ľudí, ktorí majú:

 1. vysoký krvný tlak
 2. diabetes
 3. vysoký cholesterol

Ďalšími rizikovými faktormi sú fajčenie a nadváha.

Môžu bolesť na hrudníku spôsobiť aj iné tráviace príznaky?

Svalový kŕč v pažeráku môže spôsobiť bolesť na hrudníku podobnú srdcovému infarktu. Bolesť žlčníka sa môže rozšíriť aj do hrudníka. Pri ochorení žlčníka môžete pociťovať nevoľnosť a intenzívnu, neustálu bolesť v hornej strednej alebo pravej hornej časti brucha - najmä po mastnom jedle. Bolesť sa môže presunúť do ramien, krku alebo paží. Ak si nie ste istí, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Mohlo by vás zaujímať:

palenie zahy

Zdroj textu: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heartburn/in-depth/heartburn-gerd/art-20046483, zdroj obrázku: Pixabay

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18

Liečebné sady

1 z 11