Masticha a 11 tipov jako schladit záhu

Pálenie záhy, ktoré sa prejavujú nepríjemným pocitom, niekedy aj bolesťou v hrudníku, je nejčastejším tráviacim problémom. Poďme si predstaviť tipy, ako upokojiť žalúdok a tým obmedziť pocit pálenia.

Obsah článku:

 • Čo platí pre pálenie záhy
 • Masticha a 11 ďalších tipov ako schladiť záhu

  Čo platí pre pálenie záhy

  Pocit pálenia záhy nastáva v dôsledku zdravotného stavu, ktorá sa nazýva gastroezofageálna refluxná choroba (GERD), skrátene reflux. Toto ochorenie sa prejavuje návratom žalúdočných štiav späť do pažeráka. Táto tekutina je kyslá a kontakt vyvoláva pocit "pálenia".

  Aby ste sa zbavili pálenia záhy, existuje mnoho spôsobov, ako upokojiť žalúdok, ktoré môžete vyskúšať, skôr jako navštívite lekára. Tie môžu pomôcť "schladiť záhu" a tiež neskôr požiadať o pomoc s ohľadom na problém.

  1. Jedzte menšie porcie pokrmov, ale častejšie. Plný žalúdok tlačí na dolnú časť pažeráka (LES)- vrátnik, sval, ktorý bráni žalúdočnej kyseline vracať sa do pažeráka.
  2. Jedzte pomaly a v pokoji. Ak sa chystáte v rýchlosti najesť, zaplní sa váš žalúdok rýchlo a tak opäť vznikne väčší tlak na vrátnik.
  3. Po jedle si nelíhajte. Dopriať si poobedný spánok, je síce príjemné, ale zvyšuje sa tlak na vrátnik pažeráka a tým sa opäť zvýši pravdepodobnosť refluxnej choroby.
  4. Vyhnite sa jedlám v neskorších večerných hodinách. Jezte maximálne tri hodiny pred spaním. Ak jete veľké porcie v dobe pred spaním, môžu sa zhoršiť príznaky refluxu a pálenia záhy. Nechajte žalúdku dostatok času, aby v pokoji strávil poslednú potravu.
  5. Necvičte bezprostredne po jedle. Cvičenie a pohyb je pre Vaše telo super! Ale! Dajte svojmu žalúdku čas na vyprázdnenie; počkajte niekoľko hodín po jedle s cvičením.
  6. Upravte svoju postel. Ak použijete lonový vankúš, znížite tlak na vrátnik pažeráka a môžete zmierniť nočné pálenie záhy.
  7. Nepite sýtené nápoje. Spôsobujú grganie, ktoré podporuje reflux žalúdočnej kyseliny.
  8. Identifikujte potraviny, ktoré vyvolávajú Vaše príznaky a vyhnite sa im. Niektorá jedlá a nápoje zvyšujú sekréciu kyseliny, spomaľujú vyprazdňovanie žalúdka alebo uvoľňujú pažerákový vrátnik.
  9. Po jedle žujte žuvačku bez cukru (alebo mastichu). Žuvačka podporuje slinenie, ktoré neutralizuje kyselinu, upokojuje pažerák a odplavuje kyselinu späť do žalúdka. Vyhnite sa žuvaniu žuvačiek s mätou. Spôsobuje pálenie záhy.
  10. Skontrolujte svoje lieky. Opýtajte sa svojho lekára alebo lékárnika, či niektorý z liekov, ktoré užívate, môže zhoršiť reflux.
  11. V prípade potreby schudnite. Nadváha spôsobuje väčší tlak na žalúdok.

  Ak zmena stravovacích návykov a ďalšie preventívne kroky nedostanú pálenie záhy pod kontrolu, pohovorte si so svojim lekárom. Môže vám odporučiť, aké lieky vyskúšať a v prípade potreby odporučiť ďalšie sledovanie.

  Výživové doplnky chioskej mastichy

  1 z 18

  Liečebné sady

  1 z 11