Halitóza - zápach z úst

Halitóza. Zápach z úst. Pomôže škrabka na jazyk? Žuvačky? Či niečo iné? Škrabky na jazyk, ktoré sú k dispozícii vo väčšine lekární alebo aj drogérií, sú k dostaniu v rôznych tvaroch a veľkostiach. Jedná sa o doplnkový produkt, ktorým môžeme obmedziť alebo odstrániť zápach z úst (halitóza).

Obsah článku:

 • Čo je halitóza.
 • Príčiny.
 • Pomôže škrabka na jazyk?
 • Príčiny povlaku na jazyku.
 • Žuvanie žuvačiek bez cukru.
 • Prevencia.

  Čo je halitóza?

  Zlý dych, tiež nazývaný halitóza, môže byť nepríjemnou až trápnu skutočnosťou, kvôli ktorej mnoho ľudí trpí dokonca úzkosťou.

  Preto sa teda nemôžeme čudovať tomu, že drogérie a lekárne ponúka nepreberné množstvo rôznych prípravkov pre dokonalú ústnu a zubnú hygienu: zubné pasty, zubné nite, medzizubné kefky, ústne vody, škrabky na jazyk a ďalšie. Všetky tieto produkty majú zuby a ústa nielen čistiť, ale môžeme ich využiť aj na zbavenie sa nepríjemného zápachu z úst, zlého dychu. Tieto prípravky sú ale často nedostačujúce, pretože neriešia príčiny problému halitózy.

  Perfektná dentálna a ústna hygiena je najúčinnejšia v boji proti zlému dychu.

  Príčiny zlého dychu:

  Niektoré potraviny, aktuálny zdravotný stav a nevhodné návyky (fajčenie, a i.) patria medzi príčiny zápachu. V mnohých prípadoch môžete zlepšiť zlý dych pomocou dôslednej správnej dentálnej hygieny. Ak zlepšená ústna a dentálna hygiena tento problém nevyrieši, navštívte svojho zubára alebo lekára, aby ste sa uistili, že na vine zlého dychu nie je nejaký závažnejší zdravotný stav.

  Použitie škrabky na jazyk. Ako je účinná?

  Škrabku na jazyk položíme na zadnú stranu jazyka a jemne ju posúvame dopredu po jazyku. Opakujte tak často, ako je potrebné, aby ste jazyk úplne vyčistili. Týmto pohybom zbavíme jazyk nečistôt, zvyškov jedla a odumretých baktérií.

  Výskum účinnosti škrabiek na jazyk je obmedzený. To, čo bolo doteraz publikované, opisuje, že škrabka na jazyk je účinná v boji proti zlému dychu, ale jej účinky sú dočasné. Nie je dosť dôkazov, že použitie škrabky na jazyk pomáha pri pokračujúcej (chronickej) halitóze.

  Ak však máte povlak na jazyku - nahromadené zvyšky jedla, baktérií a odumretých buniek - môže vám pomôcť škrabka na jazyk.

  Príčiny povlaku na jazyku:

  • fajčenie
  • sucho v ústach
  • zlá ústna hygiena
  • kvasinková infekcia
  • užívanie liekov

  Určite vám neuškodí, keď v boji proti zlého dychu zaradíte aj škrabku na jazyk k prípravkom, ktoré používate pre ústnu hygienu.

  Žuvanie žuvačiek bez cukru

  Žuvanie všeobecne prispieva k väčšej tvorbe slín a následne teda nedochádza k pocitu suchosti v ústach. Sliny neutralizujú baktérie. Žuvaním odbúrame jednu z príčin zlého dychu - sucho v ústach.

  ELMA Dental bez cukru

  Žuvanie mastichy

  Kompletné informácie nájdete tu: Prekvapivé výhody žuvačiek. 8 faktov o žuvaní

  Kryštály mastichy rôznych veľkostí nájdete v sekcii: Surové kryštály

  Prevencia zlého dychu: správna dentálna a ústna hygiena!

  1. Čistenie zubov a jazyka najmenej dvakrát denne.
  2. Vyplachovanie alebo kloktanie vodou alebo ústnou vodou.
  3. Dočisťovanie zubov pomocou zubných nití a medzizubných kefiek.
  4. Použitie škrabky na jazyk.
  5. Pitie dostatočného množstva vody, aby sa zabránilo suchu v ústach, príčine zlého dychu.
  6. Pravidelné zubné prehliadky.
  7. Ak zlý dych pretrváva, obráťte sa na svojho zubára. Dokáže identifikovať príčinu a pomôcť vypracovať plán liečby.
  Zubná pasta s mastichou

   Výživové doplnky chioskej mastichy

   1 z 18

   Liečebné sady

   1 z 11