Lekárske mýty: mýty a fakty o syndróme dráždivého čreva (IBS)

V tomto článku sa venujeme mylným predstavám o syndróme dráždivého čreva (IBS). Medzi mnohými nedorozumeniami diskutujeme o tom, čo spôsobuje IBS a čo by ste mali vedieť o cvičení a zmene stravovania. Napísala: Annie Lennon 11. apríla 2022: Alexandra Sanfins, PhD.

Obsah článku: Lekárske mýty: mýty a fakty o syndróme dráždivého čreva (IBS)

  1. Vieme, čo spôsobuje IBS
  2. Stres spôsobuje syndróm dráždivého čreva
  3. Lekári diagnostikujú IBS len pomocou "módnych testov"
  4. Syndróm dráždivého čreva je liečiteľný
  5. Syndróm dráždivého čreva je zriedkavý, nemá vplyv na kvalitu života
  6. Všetky typy cvičenia pomáhajú pri IBS
  7. Meditácia pomáha
  8. Eliminácia laktózy pomáha 
  9. Prírodná liečba syndrómu dráždivého čreva
  10. Pôst zmierňuje IBS 
  11. Vláknina pomáha pri IBS
  12. Existuje diéta IBS

Čo je syndróm dráždivého čreva (IBS)?

Syndróm dráždivého čreva (IBS) je chronická gastrointestinálna porucha, ktorá postihuje približne 11 % dospelých na celom svete. Medzi príznaky patria:

  • bolesť brucha
  • nadmerná plynatosť
  • nadúvanie
  • náhla a naliehavá potreba ísť na toaletu
  • zmena črevných návykov

Vieme, čo spôsobuje IBS

Dr. Farhadi pre Medical News Today povedal, že hoci výskum odhaľuje viac informácií o IBS, stále nevieme, čo ho spôsobuje.

Niektoré potraviny, ako napríklad mliečne výrobky alebo korenené jedlá, síce môžu vyvolať príznaky, ale nie sú príčinou ochorenia.

Upozornil však, že postinfekčný IBS môžu spôsobovať baktérie, ako je Campylobacter jejuni.

Stres spôsobuje IBS

V posledných rokoch výskum naznačil, že úroveň psychického stresu ovplyvňuje zloženie črevných baktérií a prostredníctvom osi črevo-mozog zohráva kľúčovú úlohu pri syndróme dráždivého čreva. Dr. Farhadi však tvrdí, že ľudia s IBS a bez IBS vo všeobecnosti čelia podobnému množstvu stresu, čo znamená, že na to, či sa u nich vyvinú príznaky IBS, môže mať vplyv skôr stres než stres samotný.

"Vo svojej knihe o IBS som písal o štúdii, ktorá ukázala, že keď je človek v strese, zvyšuje sa počet žírnych buniek v črevách. Stres teda nielenže zvyšuje uvoľňovanie hormónov a mediátorov v črevách, ale mení aj anatómiu čriev, takže sú citlivejšie na stres," vysvetlil.

"To znamená, že aj keď sa dostanete z tohto stresového obdobia, vaše črevá nie sú rovnaké ako predtým. Príznaky IBS vyvolané stresom môžu pretrvávať aj po jeho odoznení. A to je u pacientov s IBS veľmi časté," dodal.

Dr. Farhadi tiež spomenul štúdiu, ktorú uskutočnil a ktorá zistila, že subjektívne vnímanie pohody súvisí s menším počtom symptómov dráždivého čreva. Predchádzajúci výskum tiež naznačil, že pri vzniku príznakov IBS môžu zohrávať úlohu psychologické, sociálne a genetické faktory.

Lekári diagnostikujú IBS len pomocou "módnych testov"

"IBS sa dá diagnostikovať aj bez zložitých testov," povedal nám doktor Farhadi. "IBS diagnostikujeme na základe kritérií ROME IV: pacienti s IBS by mali uvádzať príznaky bolesti brucha spojené so zmenou frekvencie stolice, zmenou formy stolice a/alebo zmiernením alebo zhoršením bolesti brucha súvisiacej s defekáciou v priemere aspoň raz týždenne," vysvetlila Dr. Jackson.

"Existujú podtypy IBS a môžete mať prevažne hnačku, zápchu alebo zmiešaný priebeh. Pacienti často pociťujú aj nadúvanie, ale jeho príznak nie je nevyhnutný na stanovenie diagnózy," dodala.

Syndróm dráždivého čreva je liečiteľný

Existujú rôzne spôsoby liečby IBS vrátane kombinácie liekov na predpis a zmien životného štýlu, ktoré sú prispôsobené individuálnej situácii každého človeka.

"Môžem vás ubezpečiť, že vo väčšine prípadov je liečba veľmi lacná a jednoduchá: vláknina, probiotiká, upokojenie a cvičenie," povedal doktor Farhadi.

Pokiaľ ide o lieky, Dr. Farhadi hovorí, že to môže byť skúsenosť typu pokus-omyl. Okrem iných opatrení však môžu pomôcť zmierniť príznaky spôsobené IBS.

"Syndróm dráždivého čreva sa nakoniec nedá vyliečiť," poznamenal doktor Farhadi, a niekedy lieky "môžu fungovať len ako náplasť na zmiernenie príznakov". Musím však opakovane predpisovať antibiotiká na liečbu bakteriálneho prerastania. Syndróm dráždivého čreva sa teda nakoniec naozaj nedá vyliečiť.

Syndróm dráždivého čreva je zriedkavý, nemá vplyv na kvalitu života

"IBS je často chronická, vyčerpávajúca a bežná porucha interakcie medzi črevami a mozgom," povedala Dr. Jackson.

Zdôraznila, že "jej výskyt" je "spojený so zvýšenými nákladmi na zdravotnú starostlivosť" a dodala, že "toto ochorenie môže výrazne ovplyvniť kvalitu života pacientov.

Všetky typy cvičení pomáhajú

Doktor Farhadi síce súhlasil, že niektoré druhy cvičenia pomáhajú pri IBS, ale povedal, že nie všetky cvičenia sú rovnaké.

"Súťaživé cvičenie nezbavuje stresu - naopak, stres vyvoláva. To isté platí aj pri vzpieraní v posilňovni, keď musíte dávať pozor na to, akú váhu dvíhate, ako ten sval ťaháte a ako ho tlačíte," poznamenal.

Povedal tiež, že mnohí bežci mávajú tzv. bežeckú hnačku alebo hnačku po dlhom behu. Upozornil teda, že je veľmi pravdepodobné, že dlhý beh môže spôsobiť zhoršenie príznakov IBS.

Meditácia pomáhá

Niektoré štúdie naznačujú, že meditácia môže pomôcť zmierniť príznaky IBS, ale výskum stále prebieha.

"Stále sa dozvedáme viac o osi mozog - črevo - mikrobióm a o tom, akú úlohu zohráva pri IBS," povedala Dr. Jackson. "Ukázalo sa, že psychoterapia zameraná na črevá je prospešná pri zlepšovaní symptómov IBS."

"Ukázalo sa, že meditácia a všímavosť pomáhajú stimulovať zmeny v mozgu a v tom, ako spracovávame myšlienky, pocity a emocionálne reakcie, čo môže pozitívne ovplyvniť to, ako vnímame a interpretujeme signály z čriev, a tým zlepšiť príznaky IBS," dodala.

Meditácia bez myšlienok

Rôzne druhy meditácie však môžu na rôznych ľudí pôsobiť rôzne. Hoci to nemusí fungovať u každého, doktor Farhadi odporúča "meditáciu bez myšlienok", ktorá spočíva v chôdzi po rovnakej trase 30 minút denne, kým sa človek nezačne nudiť natoľko, že prestane venovať pozornosť svojmu okoliu.

"To je meditácia pri chôdzi - meditujete a chodíte v jednom. Je to prostriedok na uvoľnenie stresu, ktorý pomáha reštartovať telo. Vyžaduje si to však veľa cviku. Po roku sa možno dostanete do štádia meditácie aspoň na 1 minútu z 15, ktoré sa snažíte dosiahnuť," povedal.

Odstránenie laktózy pomáha 

Nedávny prehľad zistil, že hoci mnohí pacienti s IBS uvádzajú neznášanlivosť mlieka, neexistuje jasná súvislosť medzi syndrómom dráždivého čreva a neznášanlivosťou laktózy.

Vzhľadom na to, že približne dve tretiny svetovej populácie trpia intoleranciou laktózy, je dosť pravdepodobné, že niekto má intoleranciu laktózy a zároveň trpí týmto syndrómom. To znamená, že vyradenie mliečnych výrobkov môže pomôcť zmierniť gastrointestinálne príznaky.

"Mnohí pacienti s IBS spájajú svoje príznaky s jedlom a snažia sa ich zmierniť vyhýbaním sa určitým potravinám," povedala Dr. Jackson. "Eliminačná diéta zahŕňa vyradenie niekoľkých potravín z každodenného jedálnička a ich pomalé opätovné zavedenie, aby sa pomohlo identifikovať spúšťacie potraviny."

"Najštudovanejšou diétou pri IBS je diéta s nízkym obsahom FODMAP. Potraviny FODMAP môžu u pacientov s IBS viesť k zvýšenej plynatosti a nadúvaniu a spúšťať príznaky súvisiace s jedlom. Mliečne výrobky patria medzi potraviny s vysokým obsahom FODMAP a môžu byť pre niektorých/pre mnohých spúšťačom diéty, ale neplatí to všeobecne," vysvetlila.

"Výber potravín môže byť mätúci, takže ak je k dispozícii, poraďte sa s odborníkom," dodala.

Prírodná liečba syndrómu dráždivého čreva

Prírodné prostriedky, ako je mätový olej a kardamón, sľubne zmierňujú príznaky IBS a žalúdočných vredov. Výskum prírodných prostriedkov je však obmedzený, takže nemusia byť všeobecne užitočné.

"Čierny kardamón a semienka mäty piepornej uvoľňujú svaly čriev, a tak by mohli zmierniť príznaky," povedal doktor Farhadi. "Ľudia môžu vyskúšať tieto a ďalšie prírodné prostriedky, pokiaľ to nie sú naozaj silné chemikálie. Mnohé bylinné lieky sú známe už tisíce rokov a ľudia nemajú problém ich používať," dodal.

Napriek tomu je vždy vhodné poradiť sa s lekárom predtým, ako sa pustíte do akejkoľvek novej liečby.

Pôst zmierňuje IBS 

"Predstavte si, že máte stroj a ten má problém. Preto ho vypnete. Pokiaľ je vypnutý, nemáte žiadne problémy, ale ako dlho ho môžete nechať vypnutý?" Dr. Farhadi povedal.

"Ak teda znížite počet jedál napríklad z troch na dve denne, môžete znížiť počet príznakov, ktoré sa u vás za deň objavia. Môže to pomôcť, ale nie je to nevyhnutne správny spôsob," vysvetlil. "Pôst je však dobrý aj na iné veci - napríklad na chudnutie a pamäť," dodal.

Vláknina pomáha pri IBS

Ak má pacient chronickú zápchu, podľa doktora Farhadiho mu môže pomôcť vláknina. Ak to však s vlákninou preženiete, môže viesť k nadúvaniu z nadmerného množstva plynov v črevách.

Dr. Farhadi odporúča konzumovať vlákninu v nasledujúcej forme: štipka vo vode rozpustnej vlákniny psyllium - prebiotikum - na lyžičke gréckeho jogurtu, ktorý je probiotikum. Prečítajte si náš článok: Probiotiká vs. prebiotiká: aký je medzi nimi rozdiel? Ako pomáhajú zdravému tráveniu?

Existuje diéta IBS

"Neexistuje žiadna špecifická diéta na IBS," povedal doktor Farhadi. "Diéty sú nielen individuálne, ale aj dynamické. Niekto môže piť kávu aj na dovolenke, ale počas záverečných skúšok s ňou môže mať problémy. Tak ako neexistuje špecifická strava pre rôznych ľudí, neexistuje ani špecifická strava pre jednotlivca za každých okolností," vyhlásil.

SIBO

Zdroj textu a odkaz na štúdie: tu. Pixabay

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18

Liečebné sady

1 z 11