FODMAP diéta: čo by ste mali vedieť?

Možno ste už počuli o diéte FODMAP alebo ste sa o nej dočítali na internete. Zvyčajne sa týmto pojmom označuje strava s nízkym obsahom FODMAP - určitých cukrov, ktoré môžu spôsobovať črevné problémy. Táto diéta je určená na pomoc ľuďom so syndrómom dráždivého čreva (IBS) a/alebo s nadmerným rastom baktérií v tenkom čreve (SIBO).

FODMAP diéta

"FODMAP diéta je dočasný stravovací plán, ktorý je veľmi obmedzujúci," hovorí doktorka Hazel Galon Veloso, gastroenterologička z nemocnice Johnsa Hopkinsa. "Pred začatím novej diéty je vždy dobré poradiť sa so svojím lekárom, a to najmä pri diéte s nízkym obsahom FODMAP, pretože vylučuje zo stravy toľko potravín, že je najlepšie poradiť sa s lekárom a dodržiavať ju len krátky čas. Je to krátky proces zisťovania, ktoré potraviny vám spôsobujú problémy."

Čo je FODMAP?

FODMAP je skratka pre fermentovateľné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly, čo sú sacharidy s krátkym reťazcom (cukry), ktoré sa v tenkom čreve zle vstrebávajú. Niektorí ľudia po ich konzumácii pociťujú tráviace ťažkosti. Medzi príznaky patria:

  • kŕče
  • hnačka
  • zápcha
  • plynatosť a nadúvanie

Ako funguje diéta s nízkym obsahom FODMAP?

Nízka FODMAP je trojfázová eliminačná diéta:

  1. Najprv prestanete jesť určité potraviny (potraviny s vysokým obsahom FODMAP).
  2. Potom ich pomaly pridávajte späť do svojho jedálnička, aby ste zistili, ktoré z nich sú problematické.
  3. Keď zistíte, ktoré potraviny spôsobujú príznaky, môžete sa im vyhnúť alebo ich obmedziť, pričom si môžete bez obáv dopriať všetko ostatné.

"Odporúčame držať eliminačnú časť diéty len dva až šesť týždňov," hovorí Veloso. "Zmierni to vaše príznaky, a ak máte SIBO, môže to pomôcť znížiť abnormálne vysoké hladiny črevných baktérií. Potom môžete do svojho jedálnička každé tri dni po jednom pridávať potraviny s vysokým obsahom FODMAP, aby ste zistili, či vyvolávajú nejaké príznaky. Ak určitá potravina s vysokým obsahom FODMAP spôsobuje príznaky, vyhnite sa jej dlhodobo."

Čo môžem jesť pri diéte FODMAP?

Potraviny, ktoré vyvolávajú príznaky, sa u jednotlivých ľudí líšia.

Na zmiernenie príznakov IBS a SIBO je nevyhnutné vyhýbať sa potravinám s vysokým obsahom FODMAP, ktoré zhoršujú stav čriev:

  • mlieko, jogurt a zmrzlina na báze mlieka
  • pšeničné výrobky, ako sú obilniny, chlieb a sušienky
  • fazuľa a šošovica
  • niektoré druhy zeleniny, ako sú artičoky, špargľa, cibuľa a cesnak
  • niektoré druhy ovocia, ako sú jablká, čerešne, hrušky a broskyne

Namiesto toho sa zamerajte na potraviny s nízkym obsahom FODMAP:

  • vajcia a mäso
  • niektoré syry, ako sú brie, camembert, čedar a feta
  • mandľové mlieko
  • obilniny ako ryža, quinoa a ovos
  • zelenina, ako sú baklažány, zemiaky, paradajky, uhorky a cukety
  • ovocie ako hrozno, pomaranče, jahody, čučoriedky a ananás

Úplný zoznam potravín FODMAP nájdete u svojho lekára alebo odborníka na výživu.

Pre koho je vhodná diéta s nízkym obsahom FODMAP?

Diéta s nízkym obsahom FODMAP je súčasťou liečby ľudí s IBS a SIBO. Výskumom sa zistilo, že zmierňuje príznaky až u 86 % ľudí.

Keďže diéta môže byť v prvej, najreštriktívnejšej fáze náročná, je dôležité spolupracovať s lekárom alebo dietológom, ktorý môže zabezpečiť správne dodržiavanie diéty - čo je rozhodujúce pre úspech - a dodržiavanie správnej výživy.

"Každý, kto má podváhu, by to nemal skúšať sám," hovorí Veloso. "Diéta s nízkym obsahom FODMAP nie je určená na chudnutie, ale môžete pri nej schudnúť, pretože vylučuje mnohé potraviny. Pre niekoho, kto už má príliš nízku hmotnosť, môže byť ďalšie chudnutie nebezpečné."

SIBO

Zdroj textu: webová stránka Hopkins Medicine, zdroj obrázku: Pixabay

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18

Liečebné sady

1 z 11