Čo ochutnať na ostrove Chios? Masticha a mandarínky

Grécko, ostrov Chios ... More, vo vzduchu sa mieša jeho vôňa s mastichou, borovicami a mandarínkami. Ale nielen týmto je tento ostrov známy a preslávený.

Mandarínky ostrova Chios

Veľkosť a kvalita ovocia a jeho vysoký obsah cukru možno pripísať úžasnému počasiu, dostatočnému vystaveniu slnku a vlastnostiam pôdy. Chioská mandarínka je jemnej chuti, jemne oranžová s veľmi intenzívnou vôňou. Táto odroda mandarínok patrí medzi najaromatickejšie na svete. Chioská mandarínka je plodom Citrus deliciosa tenor, konkrétnejšie odrody Common Chios. Toto delikátne ovocie bolo nedávno uznané Európskou komisiou a získalo chránené zemepisné označenie (PDO) pod ochrannou známkou mandarín Chiou, čo znamená, že žiadne iné miesto si nemôže nárokovať vlastníctvo tohto ovocia.

PDO

Chioská mandarínka

Chioská mandarínka je pod týmto názvom známa už niekoľko desaťročí nielen v Grécku, ale aj vo svete a vďaka nej je obchod s citrusovými plodmi zdrojom zisku a pracovných príležitostí. Chios je celosvetovo známy svojou produkciou mastichy a mandarínok a ďalších citrusových plodov. Tradícia a kultúra spojená s obrábaním a kultiváciou citrusových plodov je zrejmá najviac v časti ostrova s názvom Kampos.

Kampos

Kampos je krásny komplex unikátnej architektúry a poľnohospodárstva. Je to krásne miesto na prechádzky. Niektoré zo statkov sú prístupné verejnosti a návštevník tak môže na vlastnej koži spoznať krásy ukryté za vysokými kamennými múrmi.

Rozdiel medzi chioskou mandarínkou a klementínkou

Rozdiel medzi chioskou mandarínkou a klementínkou je v intenzívnej vôni a silnej chuti. Mandarinka z ostrova Chios vonia oveľa viac než klementínka.

Masticha

O mastiche je toho na našom webe napísané už mnoho. Ide tiež o PDO produkt. Masticha (čítaj "mastycha") je živica stromu Pistacia lentiscus. Je bio žuvačkou, prísadou do jedál, do alkoholických nápojov, ale predovšetkým sa pridáva do rôznych sladkostí.

masticha

Je to tradičný prírodný produkt, ktorý sa používal pri poruchách trávenia a na trávenie. Žuvanie mastichy osvieži Váš dych a posilní žuvacie svaly.

Chioská masticha

Získala označenie PDO už v roku 1997. PDO označenie majú nielen surové mastichové slzy, ale aj mastichový olej.

Mastichoria (Μαστιχοχορια)

Mastichové dediny sú typické svoju architektúrou, ktorá sa utvárala po stáročia. Sú pospolu v južnej časti ostrova. Najkrajšie sú určite Pirgi, Mesta a Olimpi.

Spojenie výnimočných chutí

Žuvačka Chioská masticha s príchuťou mandarínky. V súčasnosti nie je k dispozícii. Vyberte si zo:

Späť na blog

Top produkty

1 z 17