Znamenajú zdravé črevá naše celkové zdravie?

Zdravie čriev má veľký vplyv na celkové zdravie celého tela. Zdravé črevá prispievajú k silnému imunitnému systému, zdraviu srdca, zdraviu mozgu, zlepšeniu nálady, zdravému spánku a účinnému tráveniu a nielen to ...

Čo je črevný mikrobiom?

Zdravé črevá sú veľmi dôležité pre naše celkové zdravie. V súčasnosti sú črevá témou mnohých štúdií a preukazuje sa väzba medzi zdravím čriev a imunitným systémom, duševným zdravím, autoimunitnými chorobami, endokrinnými poruchami, kožnými chorobami a rakovinou.

Termín "črevný mikrobióm" sa týka konkrétne mikroorganizmov žijúcich vo vašich črevách. V tráviacom trakte má človek až 500 rôznych druhov baktérií. Zatiaľ čo niektoré mikroorganizmy sú škodlivé, mnohé sú veľmi prospešné a dokonca nevyhnutné pre zdravé telo.

Čo škodí črevnému mikrobiómu

Pri našom súčasnom spôsobe života ovplyvňuje negatívne naše zdravie čriev mnoho denne prítomných faktorov, ako je:

 • stres
 • málo spánku
 • konzumácia spracovaných potravín s vysokým obsahom cukru

Poškodiť náš črevný mikrobióm môžu aj antibiotiká. Ako teda spoznám, že niečo nie je v poriadku? Zameriame sa na varovné signály, ktoré by ste nemali prehliadať a ak sa objavia a pretrvávajú, je vhodné zvážiť vhodné opatrenia (diéta, návšteva lekára, zmena životného štýlu).

Prejavy nezdravého čreva

Strava s vysokým obsahom cukru

Strava s vysokým obsahom spracovaných potravín a vysokým obsahom pridaných cukrov môže negatívne ovplyvňovať množstvo "dobrých črevných baktérií".

Zmena váhy

Chudnutie alebo naopak priberanie bez zmeny jedálnička, pohybových aktivít by mohlo byť prejavom nezdravého čreva. Nezdravé črevo by mohlo mať problém s absorbovaním živín, reguláciou hladiny cukrov a tukov. Chudnutie môže byť spôsobené premnožením baktérií tenkého čreva (SIBO).

Čo je SIBO?

SIBO je skratka anglických slov: Small intestinal bacterial overgrowth. Preklad by teda mohol byť "prerastanie baktérií v tenkom čreve" alebo často používaný slovenský preklad: syndróm bakteriálneho prerastania v tenkom čreve.

Žalúdočná nevoľnosť

Poruchy trávenia, bolesti žalúdka, najmä komplikácie ako: nadúvanie, zápcha, hnačka a pálenie záhy, môžu byť príznaky zlého črevného mikrobiómu. Zdravé črevo by nemalo mať problémy so spracovaním jedla alebo vylučovaním.

Potravinová intolerancia

Ak trpíte problémami s trávením určitých potravín (niečo iné je potravinová alergia) môže ísť o potravinovú intoleranciu. Predpokladá sa, že potravinová intolerancia súvisí so zlým črevným mikrobiomóm. Intolerancia sa prejavuje obtiažnym trávením určitých potravín (spúšťačov) a nepríjemným zažívacím prejavom:

 • nadúvanie
 • hnačka
 • bolesť brucha
 • nevoľnosť

Štúdie poukazujú, že potravinové alergie môžu tiež súvisieť s celkovým zdravím čriev.

Poruchy spánku alebo nikdy nekončiaca únava

Nezdravé črevo môže prispievať k poruchám spánku a následne k chronickej únave. Väčšina serotonínu (hormón nálady a spánku) sa produkuje v črevách. Nezdravé črevo môže poškodiť dobrý spánok.

Kožné prejavy

Kožné ochorenia (ekzém, a i.) môžu súvisieť s nezdravým črevným mikrobiómom. Nevhodná strava alebo potravinové alergie môžu spôsobiť črevné zápaly a ich zavinením dochádza tiež aj k dráždeniu pokožky a možnému vzniku ekzému.

Autoimunitné podmienky

Vedci neustále nachádzajú nové dôkazy podporujúce domnienky o vplyve čriev na imunitný systém. Vďaka štúdiám predpokladajú, že nezdravé črevo môže zvýšiť systémový zápal a tiež pozmeniť vhodné fungovanie imunitného systému. To môže vyústiť k autoimunitným chorobám, kedy telo je samo sebe nepriateľom. Imunitný systém nie je schopný rozlíšiť čo je správne a útočí potom na vlastné tkanivá a orgány.

Podporte zdravie čriev

Čo môžeme pre svoje črevá urobiť, aby sme sa cítili lepšie? Ako sa správať, stravovať, spať? Podporte zdravie svojich čriev, budete sa potom cítiť oveľa lepšie. Tipy a rady, čo môžete urobiť pre svoje zdravie:

 • Nestresujte sa
 • Pite dostatok vody
 • Dodržujte vhodný spánkový režim
 • Upravte jedálniček (potravinový denník)
 • Obmedzte nezdravé jedlá (spúšťače - cukry, tuky)
 • Obmedzte nezdravé nápoje
 • Nefajčite
 • Zistite príčinu svojich ťažkostí

Zistite príčinu vašich ťažkostí. Ak často trpíte žalúdočnými problémami, je možné, že je príčinou Vašich problémov infekcia helicobacterom pylori. Na túto baktériu existujú domáce testy, ktoré baktériu odhalia.

Otestujte sa z pohodlia z domova Helicobacter pylori testom

h. pylori test na doma

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18

Liečebné sady

1 z 11