Múzeum mastichy

Múzeum Chioskej mastichy sa nachádza v Mastichochorii (doslovne: mastichová dedina). Ide o skupinu stredovekých dedín v južnej oblasti ostrova Chios.

Tento ostrov je jediné miesto v Stredomorí, kde je masticha, čiže stromček Pistacia lentiscus var. Chia kultivovaná. Jeho grécke meno je tiež "skínos". Tento zelený ker - stromček je odrodou rastliny Pistacia, z ktorej sa získava masticha (živica pistacia).

Múzeum mastichy si kladie za cieľ predviesť históriu produkcie pestovania mastichového stromu a spracovanie jeho živice, ktorú integruje do kultúrnej krajiny Chios. Masticha bola zaradená do zbierky UNESCO vďaka jej tradičnému pestovania. Ide tak o jednu z položiek na reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.

Expozícia múzea

Stála expozícia sa sústredí na Chiosku mastichu. Predstavuje mastichu ako jedinečný prírodný produkt.

Prvá expozícia predstavuje tradičný know-how pestovania mastichy.

Druhá expozícia sa zameriava na to, ako prebieha pestovanie mastichy a jej produkcia. Ďalej predstavuje históriu živice, poľnohospodársku krajinu a osady južného Chiosu a Mastichochorie.

Tretia expozícia je venovaná využívaniu a spracovaniu mastichy v modernej dobe, čo predstavuje dôležitú kapitolu v histórii ostrova Chios. Obzvlášť je potrebné spomenúť použitie živice, čo je dôvod, prečo má masticha dnes celosvetovú popularitu.

Zážitok z múzea je zavŕšený vonkajšou expozíciou, kde verejnosť prichádza do kontaktu so samotnou rastlinou a prirodzeným prostredím, v ktorom sa pestuje.

Sprievodné materiály stálej expozície:

  • Multimediálne prostredie
  • Dokumenty
  • Modely
  • Originálne stoje na spracovanie mastichy - zariadenia sú vo funkčnom stave.
  • Sála «Skínos» (viacúčelová sála) slúži na organizovanie dočasných výstav, organizovanie podujatí a organizovanie kultúrnych podujatí, zatiaľ čo vzdelávacie programy sa konajú v menšej sále «Kentitíri».

Kde sa múzeum nachádza? Adresa múzea mastichy:

Pyrgi, Rachi site (Tepeki)
GR-821 02 Chios

Kontakt na múzeum mastichy:

Tel: (+30) 22710 72212

Fax: (+30) 22710 72215

Odkaz na webové stránky a tiež zdroj textu: https://www.piop.gr

Muzeum mastichy

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18

Liečebné sady

1 z 11