Tichý reflux - keď reflux nie je patrný

Reflux? Nie je to choroba, ktorá spôsobuje pálenie záhy a iné tráviace problémy? Je to pravda - ale bohužiaľ nie vždy: tichý reflux nie je pre postihnutých nijako nápadný charakteristickým pocitom pálenia za hrudnou kosťou. Mnohí ľudia preto ani nevedia, že trpia refluxom. Ako sa však dá tichý reflux vôbec rozpoznať? A je skutočne nebezpečný?

Obsah článku:

  • Tichý reflux: čo to je?
  • Sťažnosti a riziká
  • Diagnostika a liečba
    • Masticha a tichý reflux

Tichý reflux: čo to je?

Samotný reflux sa dá ľahko vysvetliť: je to spätný tok potravy, vrátane agresívnej žalúdočnej kyseliny, zo žalúdka do pažeráka. Ako k tomu môže dôjsť?

Ak produkcia žalúdočnej kyseliny prekročí jej normálnu úroveň alebo ak je zvierač medzi pažerákom a žalúdkom oslabený, mechanizmus, ktorý uzatvára žalúdok smerom nahor, môže zlyhať. Obsah žalúdka sa tak dostane do pažeráka - opačným smerom, ako by mal ísť.

Problémom je, že sliznica pažeráka nie je chránená pred žalúdočnou kyselinou; výsledkom je bolesť a zápal.

Na druhej strane, tichý reflux nie je rozpoznateľný podľa klasického pálenia záhy. Hoci problém je v tomto prípade rovnaký a tiež vznikajú obvyklé zápaly a poškodenia, postihnutý nepociťuje žiadnu bolesť za hrudnou kosťou.

V mnohých prípadoch sa tento jav vyskytuje spolu s tzv. laryngofaryngeálnym refluxom (LPR), pri ktorom žalúdočná kyselina preniká do oblasti hrtana a hrdla. LPR sa vyskytuje najmä v noci, keď pacient leží. Poloha aj spánok podporujú tichý reflux.

Príznaky a riziká pri tichom refluxe

Pálenie záhy, ktoré v skutočnosti nevnímate? Na prvý pohľad to možno neznie až tak zle, ale pri bližšom pohľade sa rýchlo ukáže, že ak reflux necítite, nič s ním neurobíte.

Bez správnej liečby a pravidelných kontrol u lekára ľahko vzniknú sekundárne ochorenia - ak sa vôbec odhalia, tak až vo veľmi neskorom štádiu. K možným komplikáciám patria:

  • zápal pažeráka
  • vredy alebo krvácanie
  • zjazvenie a zúženie pažeráka
  • ťažkosti s prehĺtaním
  • rakovina pažeráka

Preto je obzvlášť dôležité mať oči otvorené - najmä ak ste už predtým mali problémy s pálením záhy alebo ak sa v rodine vyskytol reflux.

Tichý reflux totiž neprechádza telom bez zanechania stopy. Niektoré ťažkosti môžu dať rozhodujúci signál o ochorení, ak sa často opakujú alebo sa dokonca stanú chronickými. Ide napríklad o tieto ťažkosti:

  • chrapot
  • bolesť hrdla
  • ťažkosti s prehĺtaním
  • kašeľ
  • časté čistenie hrdla
  • astma a časté infekcie dýchacích ciest
  • nevoľnosť
  • laryngitída

Ak spozorujete, že máte tieto príznaky veľmi často, napríklad v kombinácii s nočnými alebo rannými exacerbáciami, je vhodné vyhľadať lekára. Ten bude schopný určiť, či trpíte tichým refluxom, alebo sú za príznakmi iné príčiny.

Tichý reflux - diagnostika a liečba

Problémom pri diagnostike tichého refluxu je zistiť súvislosť medzi pomerne nezvyčajnými príznakmi a refluxným ochorením.

Postihnutí ľudia nemajú typické refluxné príznaky - k lekárovi prichádzajú napríklad preto, že trpia úporným kašľom alebo často sa opakujúcimi infekciami dýchacích ciest. Lekár by mal určite mať na pamäti možnú diagnózu "tichého refluxu": V rozhovore s pacientom môže lekárovi poskytnúť niekoľko rozhodujúcich informácií.

Problémy s pálením záhy v minulosti, rodinná anamnéza refluxu, obezita, zlá strava, jedenie príliš neskoro večer alebo užívanie liekov podporujúcich reflux zvyšujú pravdepodobnosť nepozorovaného refluxu žalúdočného obsahu.

Zvyšuje sa povedomie o dôsledkoch refluxu žalúdočných kyselín na dýchacie cesty: čoraz viac štúdií ukazuje, že reflux je v mnohých prípadoch príčinou chronickej bronchitídy alebo astmy. Odborníci preto odporúčajú, aby sa po diagnostikovaní chronického respiračného ochorenia vždy skontrolovalo, či sa u neho nevyskytuje reflux.

Tichý reflux sa často odhalí až vtedy, keď lekár v rámci preventívnej prehliadky vykoná gastroskopiu alebo pri podozrení na iné ochorenie tráviaceho traktu.

Pri tomto zákroku zavedie cez ústa pacienta zariadenie podobné hadičke vybavené malou kamerou. To mu umožňuje získať prehľad o situácii v pažeráku a žalúdku a priamo vidieť, či nedošlo k poškodeniu spôsobenému žalúdočnou kyselinou.

Po zistení tichého refluxu je liečba rovnaká ako pri "bežnom" refluxe

Vhodnými liekmi možno kontrolovať tvorbu a/alebo účinok žalúdočnej kyseliny, upravená strava znižuje obezitu a pálenie záhy, ako aj ďalšie účinky refluxu, a identifikácia osobných rizikových faktorov významne podporuje prevenciu.

V závažných prípadoch môže lekár a pacient zvážiť aj chirurgický zákrok, ktorý môže reflux natrvalo ukončiť.

Masticha a tichý reflux

Účinnou formou sú mastichové kapsuly, čisto prírodný potravinový doplnok pre správne fungovanie zažívacieho systému, ktoré obsahujú čistý mastichový prášok a účinnú látku dopravujú priamo do miesta pôsobenia.

Kapsule s mastichovým práškom bez prísad sú najúčinnejšie.

Na prevenciu sa prípadne užívajú aj kapsule s mastichovým práškom doplneným o prebiotiká v pomere 60:40.

Odporúčaná denná dávka mastichy pri refluxu

Tichý reflux - keď reflux nie je patrný

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18

Liečebné sady

1 z 11