Príliš veľa žalúdočnej kyseliny alebo príliš málo: Aké príznaky sa objavujú a čo pomáha?

Žalúdočná kyselina je v skutočnosti veľmi užitočná tekutina, ktorá ničí patogény a zohráva dôležitú úlohu v procese trávenia. Ak sa jej však tvorí príliš veľa alebo príliš málo, môžu sa vyskytnúť problémy, ako sú žalúdočné vredy alebo tráviace ťažkosti. Žalúdočná kyselina na nesprávnom mieste, napríklad v pažeráku, môže tiež spôsobiť problémy kvôli svojej agresivite. Teraz sa dozviete, ako môžete rozpoznať nadprodukciu alebo nedostatočnú produkciu žalúdočnej kyseliny a aké sú možnosti liečby.

Obsah článku: Príliš veľa žalúdočnej kyseliny alebo príliš málo: Aké príznaky sa objavujú a čo pomáha?

  • Definícia
  • Príznaky
  • Príliš veľa žalúdočnej kyseliny
  • Liečba príliš veľkého množstva žalúdočnej kyseliny
  • Príliš málo žalúdočnej kyseliny
  • Liečba príliš malého množstva žalúdočnej kyseliny

Čo je žalúdočná kyselina a prečo ju potrebujeme?

Niektoré bunky v žalúdku produkujú každý deň približne dva až tri litre žalúdočnej kyseliny. Okrem vody, slizových látok, pufrovacieho systému a tzv. vnútorného faktora (ktorý umožňuje vstrebávanie vitamínu B12) ju tvorí aj kyselina chlorovodíková - žalúdočná kyselina.

Žalúdočnú kyselinu produkujú bunky žalúdočnej sliznice vždy, keď sa vyskytnú určité podnety: Jedným z nich je, samozrejme, samotné požitie potravy, ale stačí aj pohľad a vôňa chutného jedla.

Keď sa požitá potrava dostane do žalúdka, žalúdočná kyselina sa postará o jej prípravu na trávenie. Napáda štruktúru bielkovín a ničí vírusy a baktérie, ktoré sa do žalúdka dostali spolu s potravou.

Žalúdočná kyselina je taká agresívna, že by mohla skutočne stráviť žalúdok. Tomu však bráni ochranná sliznica, ktorá úplne pokrýva stenu žalúdka a bezpečne tak chráni žalúdok pred kyselinou.

Príznaky nadmerného množstva žalúdočnej kyseliny:

  1. Pálenie záhy, keď sa žalúdočná kyselina dostane do pažeráka
  2. Bolesť žalúdka alebo pálenie v žalúdku
  3. Regurgitácia kyseliny
  4. Zlý dych
  5. Kašeľ a bolesť hrdla
  6. Poškodenie sliznice žalúdka, napríklad zápal a vredy
  7. Tlak v žalúdku a/alebo nevoľnosť

Príznaky príliš malého množstva žalúdočnej kyseliny

  1. Nešpecifické tráviace ťažkosti, ako je nadúvanie alebo hnačka
  2. Pocit plnosti a tlaku v žalúdku
  3. Nevoľnosť
  4. Zvýšený výskyt infekcií
  5. Príznaky nedostatku (napr. vitamínu B12 a z toho vyplývajúceho nedostatku železa a/alebo anémie)
  6. Narušená črevná flóra (pretože mikroorganizmy nie sú dostatočne zničené)

Čo sa stane, keď sa v žalúdku nahromadí príliš veľa kyseliny?

Ak zodpovedné bunky produkujú príliš veľa žalúdočnej kyseliny, ochrana žalúdočnej sliznice už nie je zaručená - žalúdok sa prekyslí (tzv. acidóza).

Môžu za to nasledujúce spúšťacie faktory:

  • nadmerná konzumácia stimulantov, ako je kofeín, alkohol a/alebo nikotín
  • extrémny stres
  • veľmi nezdravá strava s vysokým obsahom tukov
  • Niektoré lieky, napríklad lieky proti bolesti
  • zápal žalúdočnej sliznice spôsobený baktériou Helicobacter pylori
  • menej časté ochorenia, ako je Zollingerov-Ellisonov syndróm, pri ktorom je abnormálne stimulovaná produkcia žalúdočnej kyseliny

Ak je žalúdok prekyslený len krátkodobo, zvyčajne to nie je problém. Ak však táto situácia pretrváva dlhší čas, môže mať následky, ako je gastritída, žalúdočný vred alebo vred dvanástnika. Okrem toho je možné, že žalúdočná kyselina nezostane v žalúdku, ale stúpa nahor a spôsobuje nepríjemné pálenie záhy.

Liečba nadmerného množstva žalúdočnej kyseliny

Možnosti liečby nadmerného množstva žalúdočnej kyseliny a s tým súvisiaceho pálenia záhy:

  1. Vyhýbanie sa stimulantom: Alkohol a káva by sa tiež mali konzumovať len s mierou.
  2. Obmedzenie stresu: Snažte sa nájsť rovnováhu vo svojom každodennom živote plnom stresu. Niektorí ľudia prisahajú na šport, iní radšej relaxujú pri dobrej knihe. Vyskúšajte to, čo vám robí dobre.
  3. Zmeňte svoje stravovacie návyky. Namiesto toho si vyberajte potraviny, ktoré sú pre váš žalúdok ľahšie. Nechajte sa inšpirovať našimi receptami.
  4. Užívanie liekov: blokátory kyselín znižujú produkciu kyseliny, zatiaľ čo antacidá neutralizujú žalúdočnú kyselinu. A niektoré bylinné lieky môžu tiež zmierniť vaše príznaky. Poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom, aby ste zistili, ktorý liek je pre vás vhodný.
  5. Ak vaše príznaky pretrvávajú alebo sa zhoršujú, mali by ste sa nechať dôkladne vyšetriť lekárom. Vyšetrovacie metódy, ako je gastroskopia, mu môžu pomôcť zistiť podstatu vašich príznakov - a podľa toho upraviť vašu liečbu.

Čo sa stane, keď sa vytvorí príliš málo žalúdočnej kyseliny?

Ak bunky žalúdočnej sliznice produkujú príliš málo žalúdočnej kyseliny, nazýva sa to nedostatok žalúdočnej kyseliny. Faktory, ktoré ovplyvňujú túto zníženú produkciu, sú rovnako rozmanité ako príčiny zvýšenej produkcie.

Medzi možné vyvolávajúce faktory patria napr:

  • Dlhodobé užívanie liekov, ktoré potláčajú produkciu žalúdočnej kyseliny
  • Chronická gastritída typu A, pri ktorej imunitný systém identifikuje žalúdočné bunky ako nepriateľa a napáda ich.
  • Starnutie - ktoré môže tiež oslabiť zvierač medzi žalúdkom a pažerákom a zvýšiť reflux.
  • Stres (pri ktorom uvoľňovanie stresových hormónov spôsobuje pokles aktivity v tráviacom trakte).
  • Chirurgický zákrok v oblasti žalúdka

Príliš málo žalúdočnej kyseliny zvyčajne vedie k tráviacim príznakom, ako je bolesť brucha, nadúvanie a/alebo hnačka.

Nedostatok žalúdočnej kyseliny znamená, že žalúdok nedokáže správne rozložiť vlákninu: v dôsledku toho jedlo buď zostáva v žalúdku veľmi dlho, alebo sa do čreva dostáva príliš veľa zložiek, čo spôsobuje charakteristické problémy.

V mnohých prípadoch je nedostatok žalúdočnej kyseliny sprevádzaný aj anémiou s nedostatkom vitamínu B12. Na to, aby sa vitamín vstrebával v dostatočnom množstve, je potrebné kyslé prostredie v žalúdku - ak toto prostredie nie je prítomné, pretože sa tvorí príliš málo žalúdočnej kyseliny, zásobovanie organizmu vitamínom B12 trpí.

V konečnom dôsledku môže tento nedostatok viesť k anémii, pretože sa zhorší tvorba červených krviniek.

Liečba príliš malého množstva žalúdočnej kyseliny

Na liečbu nedostatku žalúdočnej kyseliny sa môžu použiť aj lieky, ale len tie, ktoré stimulujú tvorbu žalúdočnej kyseliny. Okrem toho sa odporúča zaradiť do jedálnička horké potraviny, ako je brokolica alebo špenát - stimulujú trávenie a môžu pomôcť kompenzovať nedostatok žalúdočnej kyseliny.

Okrem toho je vhodné prehodnotiť aj svoje životné návyky a v prípade potreby ich upraviť. Snažte sa zo svojho každodenného života vyradiť čo najviac stresu.

Pomôcť môžu špeciálne programy na zvládanie stresu, ako aj kurzy jogy, progresívna svalová relaxácia a pod. Ak užívate lieky, ktoré zasahujú do tvorby žalúdočnej kyseliny, lekár vám môže pomôcť nájsť alternatívy, ktoré sú pre váš žalúdok šetrnejšie.

Ak máte podozrenie, že máte príliš málo žalúdočnej kyseliny, najlepšie je aj tak navštíviť lekára: Ten môže vaše podozrenie potvrdiť alebo vyvrátiť a začať vhodnú liečbu. Keď stanoví definitívnu diagnózu, môže na liečbu použiť špeciálne kapsuly s kyselinou. 

Tie sa užívajú s jedlom a uvoľňujú chýbajúcu kyselinu chlorovodíkovú v žalúdku. Týmto spôsobom sa požitá potrava môže tráviť bez porúch - a pacient už netrpí mučivými žalúdočno-črevnými problémami

Príliš veľa žalúdočnej kyseliny alebo príliš málo: Aké príznaky sa objavujú a čo pomáha?
Zdroj: tu

 

      Výživové doplnky chioskej mastichy

      1 z 18

      Liečebné sady

      1 z 11