Čo môže spôsobiť bolesť ďasien?

Obsah článku: Čo môže spôsobiť bolesť ďasien?

  • Príčiny
  • Liečba
  • Domáce prostriedky
  • Prevencia
  • Kedy navštíviť zubára
  • Zhrnutie

Ďasná sú mäkké, mäsité tkanivo, ktoré podporuje a chráni zuby. Bolesť ďasien môže byť znakom podráždenia, infekcie alebo poranenia ďasien a zubov.

Bolesť ďasien môže byť často dočasným príznakom, ale inokedy môže človek potrebovať zubné ošetrenie, aby sa zabránilo ďalším zdravotným komplikáciám.

V tomto článku sa zaoberáme niektorými možnými príčinami bolesti ďasien. Venujeme sa aj liečbe, domácim prostriedkom, prevencii bolesti ďasien a tomu, kedy treba navštíviť zubára.

Príčiny

Bolesť ďasien môže mať rôznu intenzitu, od mierneho podráždenia až po silnú a vyčerpávajúcu. Medzi možné príčiny bolesti ďasien patria:

  • Afty: Ide o malé, bolestivé vredy, ktoré sa môžu vyskytnúť na ďasnách. Príčinou vredov môže byť emocionálny stres, poranenia ústnej dutiny, oslabený imunitný systém alebo iné základné zdravotné ťažkosti.
  • Rezné rany alebo poranenia: Jedlo a predmety, ktoré sa dostanú do úst, môžu niekedy spôsobiť drobné rezné rany alebo poranenia ďasien a zubov. Človek si tiež môže náhodne zahryznúť do ďasien, čo môže niekedy spôsobiť bolesť a krvácanie.
  • Ochorenie ďasien: Tento stav sa vyskytuje aj pod názvom zápal ďasien, keď sa pod ďasnami nahromadia baktérie, ktoré spôsobujú zápal a krvácanie. Bez liečby sa môže zápal ďasien rozvinúť do parodontitídy a viesť k uvoľneniu zubov. U fajčiarov je riziko ochorenia ďasien vyššie ako u nefajčiarov.
  • Hormonálne zmeny: Hormonálne výkyvy, najmä počas tehotenstva, môžu u človeka spôsobiť opuch, bolesť a krvácanie ďasien.
  • Nesprávna technika čistenia zubov zubnou niťou alebo kefkou: Príliš intenzívne alebo časté čistenie zubnou niťou alebo kefkou môže niekedy spôsobiť krvácanie a bolesť ďasien.
  • Zápal prínosových dutín: Bakteriálna alebo vírusová infekcia v dutinách môže spôsobiť opuch dutín. Niektorí ľudia so zápalom prínosových dutín pociťujú aj bolesť ďasien a zubov.
  • Zubný absces: Bakteriálna infekcia v koreni zuba môže spôsobiť absces alebo hnisavý váčik. Zubné abscesy môžu viesť k opuchu a bolesti ďasien. Môžu byť aj závažné a rozšíriť sa do iných častí tela, preto je nevyhnutné rýchlo navštíviť zubára.

Liečba

Liečba bolesti ďasien závisí od príčiny. Ľuďom s ochorením ďasien môže zubný lekár napríklad odporučiť odborné čistenie, aby sa z ďasien odstránil zubný povlak a kameň. Môže tiež predpísať antibakteriálnu ústnu vodu, napríklad s obsahom alkoholu alebo chlórhexidínu, ktorá zničí prebytočné baktérie a zabráni budúcemu hromadeniu zubného povlaku.

Ak má človek závažné ochorenie ďasien, zubný lekár môže odporučiť chirurgický zákrok na odstránenie úbytku kostí alebo ďasien, ktorý toto ochorenie spôsobilo. Niekedy to môže zahŕňať transplantáciu kostí a tkanív, aby sa podporil rast nového, zdravého tkaniva.

Ľudia s abscesmi zubov môžu potrebovať ošetrenie koreňových kanálikov. Počas tohto zákroku zubný lekár odstráni infikovanú miazgu alebo mäkké tkanivo vo vnútri zuba a absces z koreňa a potom opraví a utesní poškodený zub.

Bolesť ďasien spôsobená zápalom prínosových dutín sa zvyčajne zmierni, keď sa infekcia odstráni. Pri bakteriálnych infekciách môže lekár predpísať antibiotiká.

Domáce prostriedky

Ľudia s bolesťami ďasien, ktoré si nevedia vysvetliť, by mali navštíviť svojho zubára na preventívnu prehliadku. Niektoré jednoduché domáce prostriedky však môžu pomôcť zmierniť nepríjemné pocity. Patria medzi ne:

  1. Kloktanie slanej vody. Človek si môže pripraviť kloktadlo zmiešaním 1 čajovej lyžičky soli s 240 ml teplej vody.
  2. Klinčekový olej. Aplikácia klinčekového oleja na ďasná môže znížiť bolesť a opuch.
  3. Lieky proti bolesti. Voľnopredajné lieky proti bolesti, napríklad ibuprofén alebo paracetamol, môžu pomôcť znížiť bolesť ďasien.
  4. Starostlivé čistenie zubov. Boľavé, opuchnuté alebo krvácajúce oblasti ďasien čistite jemne.

Počas hojenia ďasien môže pomôcť aj vyhýbanie sa potravinám, ktoré ich môžu podráždiť alebo poškriabať. Medzi príklady patria napr:

  • kyslé potraviny, ako sú citrusové plody a paradajky
  • ostré alebo škrabľavé potraviny, ako sú čipsy, orechy alebo praclíky
  • pikantné potraviny, ako napríklad potraviny obsahujúce čili alebo iné pálivé papriky

U ľudí s vredmi z rakoviny môže užívanie vitamínových a minerálnych doplnkov, ako sú železo a vitamín B-12, pomôcť znížiť bolesť ďasien.

Prevencia

Dobrá ústna hygiena môže pomôcť predchádzať bolestiam ďasien a iným zubným problémom. To zahŕňa:
  1. čistenie zubov dvakrát denne fluoridovou zubnou pastou po dobu najmenej 2 minút
  2. čistenie zubov zubnou niťou raz denne
  3. každodenné používanie ústnej vody
  4. pravidelné prehliadky u zubára, napríklad každých 6 mesiacov

Ak človek prestane fajčiť, môže to tiež zlepšiť zdravie ďasien. Fajčenie môže znížiť prietok krvi do ďasien, čo môže zhoršiť hojenie a viesť k nepríjemným pocitom.

Kedy treba navštíviť zubára

Ľuďom so silnou, pretrvávajúcou alebo opakujúcou sa bolesťou ďasien sa odporúča navštíviť zubného lekára na preventívnu prehliadku. Zubný lekár môže vyšetriť ďasná, zuby a ústa na príznaky infekcie, zubného kazu a iných zubných problémov.

Návštevu zubára môžete zvážiť aj vtedy, ak sa bolesť vyskytuje spolu s niektorým z nasledujúcich príznakov:

  • zápach z úst, ktorý sa nezlepšuje čistením zubov
  • krvácanie z ďasien
  • ustupujúce ďasná
  • uvoľnené zuby
  • bolesť pri žuvaní
  • červené ďasná
  • citlivé zuby

Zhrnutie

Existuje mnoho možných príčin bolesti ďasien vrátane ochorení ďasien, infekcií, abscesov a vredov.

Ľudia s bolesťou ďasien, ktorú si nevedia vysvetliť, môžu zvážiť návštevu zubára na vyšetrenie. Bez liečby môžu niektoré príčiny bolesti ďasien viesť k zubnému kazu alebo strate zubov.

Medzi domáce prostriedky proti bolesti ďasien patrí aplikácia klinčekového oleja na ďasná, vyplachovanie úst slanou vodou a vyhýbanie sa dráždivým potravinám.

Masticha má preukázané účinky v starostlivosti o ústnu dutinu. Spolu s dokonalou dentálnou hygienou sa zbavíte problémov. Vyskúšajte mastichové zubné pasty alebo ústne vody s mastichou. 

Zubná pasta s mastichou
Zdroj textu: medicalnewstoday

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18

Liečebné sady

1 z 11