Ako užívať, skladovať, žuť mastichu? Praktické tipy a rady

Informácie a praktické návody ako používať, žuť a užívať mastichu, živicu pistacia lentišku, ako vyrobiť mastichový prášok a aké sú odporúčané dávky užívania mastichy.

Vlastnosti živice

 1. Ako všetky živice i masticha je náchylná na zmeny teplôt: v lete mäkšie a v zime tvrdšie.
 2. Väčšie kusy sú zvyčajne mäkšie ako tie menšie, ktoré rýchlejšie schnú a tvrdnú.
 3. Všeobecne sú pre žuvanie lepšie stredné alebo veľké kúsky a pre mletie na prášok malé kúsky.
 4. Viac žltá farba znamená staršiu a tvrdšiu mastichu, belšia farba znamená čerstvejšiu a mäkšiu živicu. Všeobecne by sme sa mali vyhnúť nákupu žltej mastichy, pretože to znamená, že masticha je veľmi stará a je možné, že už stratila niektoré zo svojich vlastností.
  • Viac k téme mastichového prášku nájdete v článku: Mastichový prášok.
  • Praktické návody na žuvanie mastichy nájdete tu.

Pokiaľ nakupujete mastichu, doplnky stravy s mastichovým práškom Masticlife, potom máte záruku, že kupuje pravú originálnu mastichu z ostrova Chios.

Masticlife je certifikovaný partnerom

Značka Masticlife je certifikovaným partnerom monopolného producenta mastichy: The Chios Mastic Gum Growers Association.

Obvyklé dávkovanie mastichy

Záleží na tom, aký potravinový doplnok používate. Všetky mastichové kapsule a sáčky majú na svojom obale napísané odporúčané dávkovanie a spôsob použitia.

Všeobecné tipy:

 • Masticha (kapsule, sáčky) užívajte na lačno. Doporučené je obvykle 30 minút pred jedlom. Kapsule zapite dostatočným množstvo vody. Masticlife kapsule sú HPMC vegan standart kapsule. Rady, ako pohodlne prehltnúť kapsulu s mastichou nájdete tu.
 • Masticha je živica a tá sa nerozpúšťa vo vode.
 • V prípade akýchkoľvek pochybností sa poraďte so svojím lekárom.
 • Ak sa mastichový prášok vplyvom vysokých teplôt zlepí a stane sa z neho jedna hrudka, stále masticha nestratí nič zo svojich prospešných vlastností ani chute.

Skladovanie mastichy

 • Mastichový prášok, kapsule a sáčky by mali byť uchovávané buď v chladničke alebo na veľmi chladnom mieste, kde teploty nepresahujú 18 ° C.
 • Masticha v prášku Strong&Pure, pokiaľ je vystavená vysokým teplotám, sa spojí a vytvorí jednu hrudku, pretože náš prášok je 100% prírodná živica bez chemikálií alebo akýchkoľvek ďalších prísad, ktoré by ho mohli udržať v práškovej forme.
 • Skladujte živicu v chlade! Pokiaľ dôjde k zlepeniu mastichového prášku, skúste na nádobu klepnúť. Ak je zlepená len málo, poklepaním sa opäť môže  znovu rozpadnúť na prášok. Ak to nestačí, skúste naše tipy: ako drviť mastichový prášok.

Žuvačka

Mastichu môžete použiť ako obyčajnú žuvačku, alebo ju môžete rozdrviť na prášok a použiť ju ako doplnok stravy na podporu zdravého trávenia.

Masticha je 100% prírodný produkt. To znamená, že nie všetky kúsky mastichy (nazývané tiež slzy) majú rovnaký tvar. Niektoré kúsky sú väčšie, niektoré menšie, niektoré tvrdšie a niektoré mäkšie. Niekedy je zrejmý aj farebný rozdiel.

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18

Liečebné sady

1 z 11