Lactobacillus rhamnosus: probiotikum so silnými účinkami

Dnešný text je venovaný probiotiku: Lactobacillus rhamnosus. Je to probiotikum, ktoré je vhodné na správnu podporu vašich čriev, teda na vašu celkovú pohodu.

Obsah článku: Lactobacillus rhamnosus - probiotikum so silnými účinkami

  • Čo je Lactobacillus rhamnosu
  • Výhody
  • Dávkovanie
  • Vedľajšie účinky
  • Záver
  • Často kladené otázky

Lactobacillus rhamnosus (L. rhamnosus) je črevná baktéria, ktorá je dostupná ako doplnok stravy a pridáva sa do rôznych potravín, napríklad do mliečnych výrobkov. Môže pomôcť zmierniť príznaky IBS a hnačky, zlepšiť zdravie čriev a chrániť zuby pred zubným kazom.

Ľudské telo obsahuje 10-100 biliónov baktérií. Väčšina týchto baktérií žije v črevách a súhrnne sa nazývajú mikrobióm. Zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní optimálneho zdravia.

Zdravá rovnováha črevných baktérií prináša mnoho výhod, ale nerovnováha sa spája s mnohými ochoreniami. Jednou z najlepšie preskúmaných priateľských baktérií je L. rhamnosus.

Tento článok poskytuje prehľad o výhodách, vedľajších účinkoch a dávkovaní L. rhamnosus.

Čo je Lactobacillus rhamnosus?

L. rhamnosus je druh baktérie, ktorá sa nachádza v črevách. Patrí do rodu Lactobacillus, čo je typ baktérie, ktorá produkuje enzým laktázu. Tento enzým štiepi cukor laktózu - ktorý sa nachádza v mliečnych výrobkoch - na kyselinu mliečnu.

Baktérie z tohto rodu, ako napríklad L. rhamnosus, sa považujú za probiotické.

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré môžu mať pri konzumácii priaznivé účinky na zdravie. Stovky štúdií potvrdzujú prospešnosť L. rhamnosus.

Táto baktéria je jedinečne prispôsobená na prežívanie v kyslých a zásaditých podmienkach v tele a dokáže tiež priľnúť k črevným stenám a kolonizovať ich. Vďaka týmto vlastnostiam má L. rhamnosus väčšiu pravdepodobnosť, že prežije - preto môže mať dlhodobejšie zdravotné výhody. Existuje mnoho rôznych kmeňov, z ktorých každý má iné vlastnosti.

L. rhamnosus je dostupný ako probiotický doplnok a často sa pridáva do jogurtov, syrov, mlieka a iných mliečnych výrobkov na zvýšenie obsahu probiotík.

Do mliečnych výrobkov sa môže pridávať aj z iných dôvodov. L. rhamnosus napríklad zohráva kľúčovú úlohu pri zrení syra, čo zlepšuje jeho chuť.

Mnohé výrobky, ktoré obsahujú L. rhamnosus, ho však zvyčajne neuvádzajú v zložení.

Potenciálne zdravotné prínosy a použitie

L. rhamnosus má mnoho potenciálnych výhod a využití pre tráviaci systém a iné oblasti zdravia.

Môže zabrániť a liečiť hnačku

Hnačka je bežný problém, ktorý je niekedy spôsobený bakteriálnou infekciou. Vo väčšine prípadov je hnačka relatívne neškodná. Avšak pretrvávajúca hnačka môže spôsobiť stratu tekutín, čo môže viesť k dehydratácii. Štúdie ukazujú, že L. rhamnosus môže pomôcť pri prevencii alebo liečbe rôznych typov hnačiek. L. rhamnosus môže napríklad chrániť pred hnačkou spôsobenou antibiotikami. Antibiotiká môžu narušiť mikroflóru, čo môže mať za následok tráviace príznaky, ako je hnačka.

Napríklad prehľad 12 štúdií na 1499 ľuďoch ukázal, že suplementácia špecifickým kmeňom L. rhamnosus GG znížila riziko hnačky spôsobenej antibiotikami z 22,4 % na 12,3 %. Okrem toho užívanie probiotík počas užívania antibiotík a po ňom môže pomôcť obnoviť zdravé črevné baktérie, pretože antibiotiká ich často ničia spolu so škodlivými baktériami. Okrem toho môže L. rhamnosus chrániť pred rôznymi inými typmi hnačiek, ako sú cestovateľská hnačka, akútna vodnatá hnačka a akútna hnačka spojená s gastroenteritídou.

Môže zmierniť príznaky IBS

Syndróm dráždivého čreva (IBS) postihuje 9-23 % dospelých na celom svete. Hoci jeho príčina nie je známa, IBS spôsobuje nepríjemné príznaky, ako je nadúvanie, bolesť brucha a nezvyčajné vyprázdňovanie. Zaujímavé je, že medzi IBS a zmenami prirodzenej črevnej flóry v tele môže existovať súvislosť.

Napríklad ľudia s IBS môžu mať menej baktérií Lactobacillus a Bifidobacterium, ale viac potenciálne škodlivých baktérií Clostridium, Streptococcus a E. coli.

Štúdie na ľuďoch uvádzajú, že potraviny alebo doplnky stravy bohaté na Lactobacillus môžu zmierniť bežné príznaky IBS, ako sú bolesti brucha.

Okrem toho sa v štúdiách na zvieratách zistilo, že kmene L. rhamnosus môžu posilniť črevnú bariéru, čo môže pomôcť zmierniť príznaky IBS. Pred vydaním odporúčaní je však potrebný ďalší výskum na ľuďoch.

Pomáha zdraviu čriev

Podobne ako ostatné probiotické baktérie, aj L. rhamnosus je skvelý pre zdravie vášho tráviaceho traktu. Patrí do skupiny baktérií Lactobacillus, ktoré produkujú kyselinu mliečnu. Kyselina mliečna pomáha zabrániť prežitiu potenciálne škodlivých baktérií v tráviacom trakte. L. rhamnosus:

  • môže napríklad zabrániť tomu, aby Candida albicans, druh škodlivých baktérií, osídlil steny čriev.
  • Zabraňuje nielen kolonizácii zlými baktériami, ale podporuje aj rast prospešných baktérií, ako sú Bacteroides, Clostridia a bifidobaktérie.
  • Okrem toho pomáha zvyšovať produkciu mastných kyselín s krátkym reťazcom (SCFA), ako sú acetát, propionát a butyrát.
  • SCFA vznikajú, keď zdravé črevné baktérie fermentujú vlákninu v tráviacom trakte. Sú zdrojom výživy pre bunky vystieľajúce hrubé črevo.

Okrem toho štúdie spájajú SCFA s rôznymi výhodami vrátane ochrany pred rakovinou hrubého čreva, úbytku hmotnosti a nižšej hladiny cukru v krvi.

Môže chrániť pred zubným kazom

Zubný kaz je častým javom, najmä u detí. Tvoria ich škodlivé baktérie v ústach. Tieto baktérie produkujú kyseliny, ktoré rozkladajú sklovinu alebo vonkajšiu vrstvu zubov. Probiotické baktérie, ako napríklad L. rhamnosus, majú antimikrobiálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť v boji proti týmto škodlivým baktériám. V jednej štúdii dostávalo 594 detí 5 dní v týždni buď bežné mlieko, alebo mlieko s obsahom L. rhamnosus GG. Po 7 mesiacoch mali deti v probiotickej skupine menej zubných kazov a nižší počet potenciálne škodlivých baktérií ako deti v skupine s bežným mliekom. V inej štúdii na 108 dospievajúcich sa zistilo, že užívanie pastiliek s obsahom probiotických baktérií - vrátane L. rhamnosus GG - významne znížilo rast baktérií a zápal ďasien v porovnaní s placebom.

Môže pomôcť predchádzať infekciám močových ciest

Infekcia močových ciest je infekcia, ktorá sa môže vyskytnúť kdekoľvek v močových cestách vrátane obličiek, močového mechúra a močovej trubice. Je oveľa častejšia u žien a zvyčajne ju spôsobujú dva kmene baktérií - Escherichia coli (E. coli) a Staphylococcus saprophyticus.Niektoré štúdie naznačujú, že probiotické baktérie vrátane niektorých kmeňov L. rhamnosus môžu zabrániť infekciám močových ciest tým, že ničia škodlivé baktérie a obnovujú vaginálnu flóru. Napríklad analýzou 5 štúdií na 294 ženách sa zistilo, že viaceré baktérie rodu Lactobacillus vrátane L. rhamnosus sú bezpečné a účinné pri prevencii infekcií močových ciest.

Iné štúdie zistili, že kmeň L. rhamnosus GR1 - podávaný buď perorálne, alebo intravaginálne - je obzvlášť účinný pri ničení škodlivých baktérií v močových cestách. Nie všetky kmene L. rhamnosus však môžu pomôcť pri liečbe infekcií močových ciest. Napríklad kmene L. rhamnosus GG nepriľnú dobre k stenám pošvy a nemusia byť účinné. Hoci sú tieto zistenia sľubné, je potrebný ďalší výskum na ľuďoch.

Pred vydaním odporúčaní je však potrebné vykonať viac štúdií na ľuďoch.

Ďalšie potenciálne výhody

L. rhamnosus sa spája s niekoľkými ďalšími potenciálnymi prínosmi pre zdravie. Tieto vlastnosti sú však podložené menším počtom alebo slabšími štúdiami:

  1. Môže podporovať chudnutie. L. rhamnosus môže potláčať chuť do jedla a chuť na jedlo, najmä u žien.
  2. Môže zvyšovať citlivosť na inzulín. Štúdie na zvieratách ukazujú, že niekoľko kmeňov L. rhamnosus môže zlepšiť citlivosť na inzulín a kontrolu hladiny cukru v krvi.
  3. Môže znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Jedna štúdia na myšiach zistila, že L. rhamnosus znižuje hladinu cholesterolu v krvi a má podobný účinok na metabolizmus cholesterolu ako statíny, skupina liekov, ktoré pomáhajú liečiť vysoký cholesterol.
  4. Môže bojovať proti alergiám. Kmene L. rhamnosus môžu pomôcť predchádzať alebo zmierniť príznaky alergie tým, že podporujú rast priateľských črevných baktérií a potláčajú rast škodlivých baktérií.
  5. Môže pomôcť pri liečbe akné. V malej štúdii na 20 dospelých osobách pomohlo užívanie výživového doplnku L. rhamnosus SP1 znížiť výskyt akné.

Dávkovanie a použitie

Probiotické výživové doplnky L. rhamnosus je možné zakúpiť v obchodoch so zdravou výživou alebo online. Môžu obsahovať len druhy L. rhamnosus alebo tieto druhy v kombinácii s inými probiotickými baktériami. Probiotické baktérie sa merajú počtom živých organizmov v jednej kapsule, ktoré sa nazývajú jednotky tvoriace kolónie (CFU). Typický doplnok stravy L. rhamnosus obsahuje približne 10 miliárd živých baktérií - alebo 10 miliárd CFU - v jednej kapsule.

  1. Pre celkové zdravie postačuje 1 kapsula obsahujúca aspoň 10 miliárd živých baktérií.
  2. Na prevenciu hnačky vyvolanej antibiotikami užívajte denne 2 kapsuly L. rhamnosus GG poskytujúce 10 miliárd živých baktérií alebo 1 kapsulu s viac ako 20 miliardami živých baktérií.
  3. Probiotický doplnok užívajte niekoľko hodín po užití antibiotika (antibiotík) a potom v užívaní pokračujte aspoň týždeň po ukončení antibiotickej liečby, aby ste pomohli obnoviť zdravé črevá.
  4. Pre ďalšie užívanie L. rhamnosus neboli stanovené žiadne pokyny pre dávkovanie, ale odborníci sa domnievajú, že podobná denná dávka môže byť vhodná.

Nezabudnite, že L. rhamnosus sa niekedy pridáva do mliečnych výrobkov - ako sú jogurty a mlieko - na zvýšenie obsahu probiotík a do syrov na podporu procesu zrenia.

Bezpečnosť a vedľajšie účinky

Prípravky L. rhamnosus sú vo všeobecnosti bezpečné a dobre znášané s malým počtom vedľajších účinkov. V niektorých prípadoch sa u ľudí môžu vyskytnúť príznaky ako nadúvanie žalúdka alebo plynatosť.

Napriek tomu by sa ľudia s oslabeným imunitným systémom - napríklad ľudia s HIV, AIDS alebo rakovinou - mali vyhýbať L. rhamnosus a iným probiotikám (alebo mliečnym výrobkom s prídavkom probiotík), pretože tieto doplnky môžu spôsobiť infekciu. Podobne, ak užívate lieky, ktoré môžu oslabiť váš imunitný systém - napríklad steroidné lieky, lieky proti rakovine alebo lieky na transplantáciu orgánov - mali by ste sa vyhnúť užívaniu probiotík.

Ak spadáte do týchto kritérií alebo sa obávate vedľajších účinkov, pred užívaním probiotického výživového doplnku alebo mliečnych výrobkov s pridanými probiotikami sa poraďte so svojím lekárom.

Záver

L. rhamnosus je druh priateľskej baktérie, ktorá sa prirodzene vyskytuje v črevách. Medzi jej zdravotné výhody patrí zmiernenie príznakov IBS, liečba hnačky, posilnenie zdravia čriev a ochrana pred zubným kazom. L. rhamnosus je dostupná ako probiotický doplnok stravy a nachádza sa v niektorých mliečnych výrobkoch. Ak máte záujem zlepšiť zdravie svojho tráviaceho traktu, zvážte možnosť vyskúšať L. rhamnosus.

Často kladené otázky

Je L. rhamnosus probiotikum?

L. rhamnosus patrí do rodu probiotických baktérií Lactobacillus. Je prispôsobená na prežívanie v črevách, a preto môže mať dlhodobejšie prínosy.

Na čo je probiotikum Lactobacillus rhamnosus dobré?

Toto probiotikum môže podporiť celkové zdravie tráviaceho traktu, potenciálne liečiť hnačku, zmierniť príznaky IBS a posilniť črevá. Môže tiež chrániť pred zubným kazom a infekciami močových ciest. Viaceré ďalšie potenciálne prínosy neboli dôkladne testované.

Kde nájdem L. rhamnoususus? Ako ho môžem použiť?

L. rhamnosus sa môže užívať ako probiotický doplnok a často sa pridáva do rôznych potravín, najmä do mliečnych výrobkov. To znamená, že vaša strava vám môže prirodzene poskytnúť dodatočnú dávku tejto baktérie.

Aké sú vedľajšie účinky tohto probiotika?

L. rhamnosus je vo všeobecnosti bezpečný a má málo vedľajších účinkov. Ľudia s oslabeným imunitným systémom alebo tí, ktorí užívajú niektoré lieky, by sa však mali užívaniu probiotík vyhnúť alebo sa najprv poradiť s lekárom.

Lactobacillus rhamnosus: probiotikum so silnými účinkami
Pixabay
Zdroj uvedeného textu a štúdií: tu

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18

Liečebné sady

1 z 11