Vitamín D3, ktorý súvisí so zlepšením imunity

Vedci nedávno skúmali genetické účinky oboch foriem vitamínu D: D2 a D3. Zistili, že vitamín D3 je spojený so zvýšenou funkciou imunitného systému, ale jeho účinky sa v jednotlivých etnických skupinách líšia. Tvrdia, že na potvrdenie ich výsledkov je potrebný ďalší výskum na väčších vzorkách.

Vitamín D

Vitamín D je nevyhnutný na udržanie zdravia kostí, funkcie buniek a imunitného systému.

Mnohé štúdie ukazujú, že nízka hladina vitamínu D je spojená so zvýšeným rizikom zlomenín, ako aj so vznikom niektorých druhov rakoviny, kardiovaskulárnych a zápalových ochorení.

Z dvoch typov vitamínu D sa vitamín D2 alebo ergokalciferol prirodzene vyskytuje v rastlinách a hubách, zatiaľ čo D3 alebo cholekalciferol sa nachádza v živočíšnych produktoch.

Na rozdiel od vitamínu D2 si telo dokáže vitamín D3 vytvoriť v koži, keď je vystavené slnečnému žiareniu UVB.

Zatiaľ nie je známe, či vitamíny D2 a D3 majú rovnaký účinok na ľudskú fyziológiu. Hoci niektoré štúdie naznačujú, že dlhodobá suplementácia vitamínom D2 a D3 má podobný vplyv na koncentráciu vitamínu D v krvi, iné uvádzajú, že doplnky D3 vedú k vyšším koncentráciám ako doplnky D2.

V jednej štúdii sa zistilo, že doplnky vitamínu D3 sú spojené so zníženou úmrtnosťou na rakovinu v porovnaní s doplnkami vitamínu D2. Ďalšia štúdia zistila, že doplnky D2 a D3 majú odlišný vplyv na depresiu.

Výskum vplyvu doplnkov vitamínu D2 a D3 na expresiu génov u ľudí je obmedzený. Skúmanie základnej génovej expresie po doplnení týchto variantov by mohlo zlepšiť pochopenie ich vplyvu na organizmus. Tieto zistenia by mohli zlepšiť odporúčania pre výživové doplnky.

V nedávnej štúdii vedci skúmali expresiu génov po suplementácii vitamínom D. Použili údaje z predtým uskutočnenej štúdie - štúdie D2-D3 - v ktorej sa zistilo, že vitamín D3 zvyšuje celkovú hladinu vitamínu D viac ako vitamín D2.

Po genetickej analýze vedci zistili, že vitamín D3 a vitamín D2 ovplyvňujú rôzne etnické skupiny odlišne.

Zistili tiež, že vitamín D3 bol spojený so zlepšením imunitných funkcií u kaukazskej populácie, zatiaľ čo vitamín D2 nie.

Štúdia vyšla v časopise Frontiers in Immunology.

Vitamín D3 súvisí so zlepšením imunity (ale D2 nie)

Štúdia D2-D3

Štúdia D2-D3 zahŕňala 335 žien juhoázijského alebo európskeho pôvodu. Výskumníci rozdelili tieto osoby do troch intervenčných skupín na 12 týždňov. Skupiny dostávali každý deň 15 mikrogramov vitamínu D2, vitamínu D3 alebo placeba.

Tím vybral 97 účastníkov na genetickú analýzu, vrátane 67 účastníkov kaukazského pôvodu a 30 účastníkov juhoázijského pôvodu. Výskumníci vykonali genetickú analýzu na začiatku a opäť 12 týždňov po začatí suplementácie.

Na konci štúdie vedci zistili, že hladina vitamínu D sa zvýšila o 59 % u ľudí bielej národnosti a o 166 % u ľudí juhoázijského pôvodu.

  • Hladina vitamínu D3 sa medzitým znížila o 23 % a 29 % u tých, ktorí užívali placebo, a o 52 % a 53 % u tých, ktorí užívali vitamín D2.
  • Na základe genetickej analýzy vedci zistili, že suplementácia vitamínom D2 a D3 znížila reguláciu 13 % rovnakých génov a jednoznačne znížila reguláciu 28 % a 59 % génov.
  • Zistili tiež, že rôzne typy suplementácie vitamínom D mali u rôznych etník odlišné účinky.
  • Zatiaľ čo suplementácia vitamínom D3 stimulovala signalizáciu interferónu typu I a typu 2 u belochov, u ľudí juhoázijského pôvodu to bolo naopak. Signalizácia interferónu typu 1 je kľúčová pre antivírusovú imunitnú odpoveď, zatiaľ čo signalizácia interferónu typu 2 je zodpovedná za adaptívnu imunitu a reguláciu zápalu.
  • Naopak, suplementácia vitamínom D3 viedla k zvýšeniu metabolizmu železa v heme u účastníkov z južnej Ázie, zatiaľ čo u účastníkov z kaukazskej rasy bol účinok opačný.

Výskumníci však zistili, že vitamín D2 znižuje signalizáciu interferónu typu 1 a typu 2 u kaukazských aj juhoázijských obyvateľov.

Rôzne molekuly

Doktor Micheal Snyder, vedúci katedry genetiky na Stanfordskej univerzite, ktorý sa na štúdii nepodieľal, povedal pre Medical News Today:

"Hoci sú si podobné, v skutočnosti ide o odlišné molekuly a pravdepodobne sa viažu buď na mierne odlišné ciele, alebo na tie isté ciele s odlišnou silou. Sú tiež rôzne metabolizované."

Výskumníci poznamenávajú, že výrazné rozdiely vo výsledkoch medzi etnikami môžu byť čiastočne spôsobené malou vzorkou a relatívne nižšími hladinami vitamínu D na začiatku štúdie u ľudí juhoázijského pôvodu.

Tvrdia však, že ich výsledky poukazujú na nové dôkazy o tom, ako môžu etnický pôvod, farba pleti, stav vitamínu D a náchylnosť na infekciu vírusovým zdrojom, ako je SARS-CoV-2, ovplyvniť účinky suplementácie.

Výskumníci dospeli k záveru, že vitamíny D2 a D3 môžu mať rôzne fyziologické účinky a že sa môžu líšiť medzi jednotlivými etnikami.

Upozorňujú aj na niektoré obmedzenia svojho výskumu. Dr. Colin Smith, hlavný autor štúdie, povedal pre MNT, že na overenie výsledkov je potrebná väčšia vzorka približne 2 400 ľudí, ktorá by mala zahŕňať ľudí z rôznych etnických skupín. Dodal, že budúce štúdie by mali zohľadniť aj zmeny v zložení krvných buniek.

Užívanie doplnkov stravy 

Na otázku, ako by tieto výsledky mohli ovplyvniť spôsob, akým ľudia užívajú výživové doplnky, Dr. Snyder odpovedal, že ľudia by sa mali začať zaujímať o presné molekuly, ktoré užívajú, pretože aj keď rôzne molekuly môžu vyzerať podobne, budú mať rôzne účinky. Poznamenal tiež, že rôzne doplnky stravy budú na jednotlivcov pôsobiť rôznym spôsobom.

Dr. Smith v súvislosti s používaním výživových doplnkov uviedol, že je potrebné zdôrazniť, že ide o tzv. Potravinársky priemysel by mal do svojich výrobkov pridávať len vitamín D3 a vyhýbať sa vitamínu D2. V zdravotnej politike by sa mal výslovne uviesť typ vitamínu D, ktorý by sa mal používať v doplnkoch a obohatených potravinách: vitamín D3."

Dodal, že vegáni, vegetariáni a niektoré náboženské skupiny, ktoré môžu používať doplnky vitamínu D2, pretože doplnky vitamínu D3 často pochádzajú zo živočíšnych produktov, by mali prejsť na používanie vegánskych zdrojov vitamínu D3.

vitamin D slunce

Zdroj textu a studií: web Medicalnewstoday. Zdroj obrázku: pixabay

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18

Liečebné sady

1 z 11