Reflux a ochorenie žlčníka: existuje medzi nimi súvislosť?

Obsah článku: Reflux a ochorenie žlčníka: existuje medzi nimi súvislosť?

 1. Definícia
 2. Existuje súvislosť medzi refluxom a ochorením žlčníka?
 3. Porovnaj
  • Kde a ako bolí žlčník?
  • Ako rozpoznať reflux?
 4. Diagnóza
 5. Odstránenie žlčníka
 6. Iné príčiny
 7. Poraďte sa s lekárom
 8. Zhrnutie

Gastroezofageálna refluxná choroba (reflux) a ochorenie žlčníka sú bežné ochorenia, ktoré môžu spôsobovať nevoľnosť a bolesť v hornej časti brucha.

Nie je však jasné, či tieto dve podmienky spolu priamo súvisia. Okrem niekoľkých spoločných príznakov sa tieto stavy líšia aj pocitovo. Najčastejšími príznakmi refluxu sú pálenie záhy a reflux kyseliny, zatiaľ čo pri ochorení žlčníka je bolesť zvyčajne na pravej strane, ktorá môže vyžarovať do ramena.

Tento článok sa zaoberá súvislosťou medzi refluxom a ochorením žlčníka, vrátane ich podobností a rozdielov, ako aj možnosťou, či tieto ochorenia spolu súvisia a či jedno môže spôsobiť druhé.

Žlčník a reflux

Ochorenie žlčníka a reflux sú dve rôzne ochorenia. Pri refluxe sa obsah žalúdka vracia do pažeráka, čo spôsobuje pocit pálenia. Tento jav sa označuje ako pálenie záhy alebo reflux kyseliny. Žlčník sa nachádza ďalej v tráviacom trakte. Ukladá sa v ňom žlč, ktorá je podobná žalúdočnej kyseline, pretože je to tekutina, ktorá tiež napomáha tráveniu. Je tu však veľký rozdiel: žalúdočná kyselina je silne kyslá, zatiaľ čo žlč je zásaditá.

K ochoreniu žlčníka dochádza, keď sa žlčník infikuje, zapáli alebo sa v ňom vytvoria žlčové kamene, čo sú stvrdnuté usadeniny žlče. Výsledkom je bolesť a opuch.

Existuje súvislosť medzi ochorením žlčníka a refluxom?

Vedci stále zisťujú, či existuje súvislosť medzi refluxom a ochorením žlčníka.

Môže reflux spôsobiť problémy so žlčníkom?

Súvislosť medzi refluxom a problémami so žlčníkom je nejasná. V predchádzajúcej štúdii z roku 2015 vedci zistili, že medzi 604 ľuďmi s refluxom malo viac ako 13 % žlčové kamene, čo je vyšší podiel ako v bežnej populácii. Medzi ľuďmi bez refluxu má žlčové kamene približne 6 % mužov a 9 % žien. To môže naznačovať, že medzi týmito stavmi existuje určitá súvislosť.

Žlčníkové kamene však nie sú zriedkavé a vedci sa domnievajú, že ich výskyt sa zvyšuje v dôsledku obezity. Obezita je tiež rizikovým faktorom pre reflux, pretože nadváha vyvíja tlak na pažerák, takže oba stavy môžu byť pravdepodobnejšie u ľudí s vyššou telesnou hmotnosťou.

Ďalším možným dôvodom vyššieho výskytu žlčových kameňov u ľudí s refluxom sú lieky. Malá štúdia z roku 2006 naznačuje, že inhibítory protónovej pumpy, bežné antirefluxné lieky, môžu znížiť funkciu žlčníka a zvýšiť tvorbu žlčových kameňov. Išlo však o malú štúdiu, ktorej sa zúčastnilo len 19 ľudí.

V novšom prehľade literatúry sa nenašiel dostatok kvalitných dôkazov na to, aby sa dalo povedať, či inhibítory protónovej pumpy ovplyvňujú funkciu žlčníka. Autori zdôrazňujú potrebu dôkladnejšieho vedeckého výskumu.

Môžu problémy so žlčníkom spôsobiť reflux?

Neexistuje veľa dôkazov o tom, že ochorenie žlčníka spôsobuje reflux. Podľa štúdie z roku 2021 je však odstránenie žlčníka rizikovým faktorom pre reflux žlče. Žlčník uskladňuje žlč. Bez nej môže žlč putovať do žalúdka. To môže spôsobiť príznaky, ktoré sú veľmi podobné refluxu.

Choroba žlčníka vs. refluxná choroba pažeráka

Nasledujúca tabuľka porovnáva príznaky ochorenia žlčníka a refluxnej choroby.

 

Reflux

Ochorenie žlčníka

Najčastejšie príznaky

pálenie záhy reflux kyseliny

regurgitácia kyslej tekutiny 

bolesť v pravej hornej časti brucha, ktorá môže vyžarovať do chrbta a pravého ramena
Ďalšie príznaky

ťažkosti s prehĺtaním

bolesť v hornej časti brucha 

nevoľnosť alebo vracanie

dýchavičnosť spôsobená bolesťou

Keď sa príznaky objavia zvyčajne sa objavia po jedle a zhoršujú sa pri ležaní často začínajú po jedle alebo v noci
Ako dlho trvajú príznaky príznaky môžu pretrvávať niekoľko hodín po jedle alebo až do strávenia jedla  bolesť môže trvať od 15 minút do niekoľkých hodín

Ako lekári stanovujú diagnózu

Lekári zvyčajne diagnostikujú žlčové kamene a ochorenie žlčníka na základe príznakov a ultrazvukového vyšetrenia.

Lekár môže nariadiť aj krvné testy, ktoré môžu preukázať zvýšený počet bielych krviniek a zvýšené zápalové markery.

Okrem toho môžu vykonať Murphyho príznakový test, ktorý spočíva v stlačení pod rebrá na pravej strane a vyzvaní osoby, aby sa nadýchla. Vdychovanie približuje žlčník k prstom lekára. Ak je žlčník zapálený, spôsobuje to bolesť a neschopnosť nadýchnuť sa.

Ako diagnostikovať reflux? Lekári vychádzajú z individuálnych príznakov a môžu vyskúšať lieky proti refluxu, aby zistili, či pomáhajú. Ak sa však u niekoho objavia znepokojujúce príznaky vrátane anémie, úbytku hmotnosti, ťažkostí s prehĺtaním alebo vracania krvi, lekári ho vyšetria pomocou endoskopie. Tento postup umožňuje lekárovi vyšetriť pažerák, žalúdok a dvanástnik.

Lekári rozlišujú medzi ochorením žlčníka a refluxom na základe individuálnych príznakov, vyšetrení a zobrazovacích testov.

Pomôže odstránenie žlčníka pri refluxe?

Existuje len málo dôkazov o tom, že odstránenie žlčníka pomáha pri príznakoch refluxu.

Čo ešte spôsobuje reflux?

Reflux kyseliny vzniká, keď sa dolný pažerákový zvierač neuzatvára tak, ako by mal, a tráviace šťavy sa tak dostávajú do pažeráka. Niektoré zdravotné stavy môžu spôsobiť reflux kyseliny.

Patrí medzi ne hiátová hernia, pri ktorej sa horná časť žalúdka vyklenie cez bránicu do hrudnej dutiny. To znamená, že dolný pažerákový zvierač nemôže fungovať tak, ako by mal. Hiatálna hernia je bežný stav, ktorý postihuje 55-60 % ľudí starších ako 50 rokov a je hlavnou príčinou refluxu. K ďalším faktorom, ktoré môžu prispieť k refluxu, patria veci, ktoré vyvíjajú tlak na pažerák alebo ovplyvňujú jeho fungovanie.

Patria medzi ne:

 • ležanie po jedle
 • obezita
 • tehotenstvo
 • vysoká spotreba alkoholu
 • poruchy spojivového tkaniva
 • početné typy liekov vrátane:
  • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), napr. aspirín
  • anticholinergiká
  • blokátory vápnikových kanálov
  • antidepresíva
  • benzodiazepíny
  • glukagón

Rozhovor s lekárom

Ak si človek myslí, že má reflux alebo ochorenie žlčníka, mal by sa čo najskôr obrátiť na svojho lekára. Presnú diagnózu môže stanoviť len lekár. Každý, kto má závažné alebo znepokojujúce príznaky, by mal vytočiť číslo 155 alebo najbližšiu pohotovosť. Medzi príznaky, ktoré si vyžadujú okamžitú pomoc, patrí silná bolesť alebo vracanie krvi. Otázky, ktoré by ste mali položiť svojmu lekárovi, môžu zahŕňať:

 1. Sú moje príznaky spôsobené ochorením žlčníka alebo refluxom?
 2. Aké testy potrebujem na potvrdenie diagnózy?
 3. Aká liečba je pre mňa najlepšia?
 4. Mal by som zmeniť svoj životný štýl?
 5. Ako dlho bude trvať, kým sa moje príznaky zlepšia?
 6. Existujú nejaké komplikácie, na ktoré by som si mal dať pozor?
 7. Čo sa stane, ak svoj stav nebudem liečiť?

Ak môžu byť príznaky spôsobené vedľajšími účinkami liekov alebo ak sa osoba obáva, že inhibítory protónovej pumpy môžu zvýšiť riziko vzniku žlčových kameňov, mala by sa o tom poradiť so svojím lekárom. Nemeňte liek ani dávkovanie bez konzultácie s lekárom.

Zhrnutie

Choroba žlčníka a refluxná choroba sú dve rôzne ochorenia, ktoré môžu spôsobovať podobné príznaky. Môže medzi nimi existovať aj určitá súvislosť. Niektoré štúdie napríklad naznačujú, že inhibítory protónovej pumpy (Helicid, Omeprazol, Nolpaza...), ktoré sa v Českej republike používajú najčastejšie, môžu zohrávať úlohu pri tvorbe žlčových kameňov.

Vedci však zdôrazňujú, že na to chýbajú dobré dôkazy. Okrem toho sa u ľudí, ktorí podstúpili odstránenie žlčníka, môže vyvinúť žlčový reflux, ktorý sa môže prejavovať podobne ako klasický reflux žalúdočnej kyseliny. Ak má človek akékoľvek obavy, že by mohol mať reflux, žlčníkový reflux alebo ochorenie žlčníka, mal by sa okamžite poradiť s lekárom.

Reflux a ochorenie žlčníka: existuje medzi nimi súvislosť?

Zdroj citovaného textu a štúdií: webová stránka medicalnewstoday

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18

Liečebné sady

1 z 11