Čo spôsobuje ostrú bolesť v žalúdku, ktorá prichádza a odchádza

Silná a ostrá bolesť žalúdka je bežná a zvyčajne nie je príznakom vážneho zdravotného problému. Aj keď ide o závažnú príčinu, rýchla liečba môže zmierniť bolesť a zabrániť vážnym komplikáciám. V tomto článku sa dozviete o príčinách prudkej bolesti žalúdka, ktorá prichádza a odchádza, a tiež o tom, kedy treba navštíviť lekára.

V tomto článku sa dozviete o príčinách prudkej bolesti žalúdka, ktorá prichádza a odchádza, a tiež o tom, kedy treba navštíviť lekára.

Príčiny

Len na základe tohto príznaku je ťažké diagnostikovať príčinu ostrej, neutíchajúcej bolesti žalúdka. Je dôležité všímať si aj ďalšie príznaky a možné faktory, ktoré k tomu prispievajú.

Medzi príčiny prudkej bolesti žalúdka, ktorá prichádza a odchádza, patria:

Plynatosť - nadúvanie

Plynatosť a nadúvanie sú veľmi časté problémy. Majú tendenciu sa cyklicky opakovať. Hoci plynatosť nespôsobuje dlhodobé problémy, bolesť môže byť od tupej a miernej až po ostrú a silnú. Počas niekoľkých minút sa môže postupne zhoršovať, potom zlepšovať a opäť zhoršovať.

Plynatosť môže byť spôsobená viacerými problémami, napr:

 • tráviace ťažkosti
 • žalúdočné vírusy
 • syndróm dráždivého čreva (IBS)
 • prehĺtanie príliš veľkého množstva vzduchu
 • citlivosť na potraviny, napríklad neznášanlivosť laktózy

Voľnopredajné lieky proti plynatosti často pomáhajú zmierniť túto bolesť. Niektorí ľudia tiež zisťujú, že vyhrievacie vankúšiky alebo jemná masáž žalúdka im môžu uľaviť. Ľudia, ktorí často pociťujú silnú bolesť pri plynatosti, by mali navštíviť lekára, ktorý pomôže diagnostikovať možné príčiny a poradí, ako zmierniť príznaky.

Žalúdočné vírusy

Žalúdočné vírusy, ako napríklad norovírus, spôsobujú intenzívne kŕče, ktoré môžu prichádzať a odchádzať. Kŕčom zvyčajne predchádza vracanie, ktoré prináša dočasnú úľavu. Príznaky žalúdočných vírusov môžu trvať niekoľko dní. U niektorých ľudí sa objavuje aj horúčka alebo bolesti svalov.

Žalúdočné vírusy zvyčajne odznejú v priebehu niekoľkých dní bez potreby lekárskeho ošetrenia. Počas tohto obdobia je nevyhnutné piť veľa vody. Ak sa príznaky zhoršia alebo máte pocit, že je osoba dehydratovaná, vyhľadajte lekára.

Bolesti svalov a zranenia

Nadmerné zaťaženie svalov, sedavý spôsob života a zranenia spôsobené pádmi alebo inými úrazmi môžu spôsobiť bolesti brušných alebo chrbtových svalov. Tieto poranenia môžu spôsobovať bolesť, ktorá prichádza a odchádza. Bolesť, ktorá sa objavuje len v určitých polohách, pri zdvíhaní alebo po cvičení, môže byť znakom svalového zranenia. Väčšina ľudí si môže svalové zranenia liečiť doma pomocou odpočinku, teplých a studených obkladov a jemnej masáže. 

Ak domáca liečba nezaberá alebo je bolesť veľmi intenzívna, je najlepšie navštíviť lekára.

Problémy s pečeňou a žlčníkom

Bolesť v pravej hornej časti žalúdka, ktorá prichádza a odchádza, môže signalizovať problém so žlčníkom, napríklad žlčové kamene. Žlčníkové kamene môžu zablokovať žlčové cesty v žlčníku, čo sťažuje trávenie. To spôsobuje bolesť krátko po jedle, najmä po veľmi mastných jedlách. Ľudia so žlčníkovými kameňmi si môžu všimnúť, že bolesť sa objaví niekoľko hodín po jedle, trvá 4-6 hodín a potom zmizne.

Žlčové kamene niekedy zmiznú samé. V opačnom prípade môžu zablokovať žlčové cesty, čo môže ovplyvniť funkciu pečene. Neliečené žlčové kamene môžu spôsobiť aj problémy so slinivkou brušnou. Ak sa u osoby objaví vracanie, bledá stolica alebo horúčka spolu s príznakmi žlčových kameňov, mala by vyhľadať lekársku pomoc. V opačnom prípade vyhľadajte lekára, ktorý stanoví diagnózu a plán liečby. Domáca liečba žlčových kameňov nie je účinná.

Tráviace ťažkosti

Široká škála tráviacich porúch môže spôsobiť občasnú ostrú bolesť žalúdka. Vo väčšine prípadov sa bolesť zhorší krátko po jedle, pretože telo sa snaží stráviť potravu.

Medzi potenciálnych vinníkov patria:

Tieto poruchy trávenia môžu byť veľmi bolestivé.

Vedenie potravinového denníka môže pomôcť lekárovi diagnostikovať problém a určiť plán liečby. Krátkodobo môžu pomôcť aj lieky proti bolesti, vyhrievacie vankúšiky a odpočinok. 

Vredy

Vred je vred v sliznici žalúdka alebo čreva. Medzi príčiny vredov patria:

 • dlhodobé užívanie nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), ako je ibuprofén
 • infekcia Helicobacter pylori
 • nenádorové žalúdočné výrastky

Ľudia s vredmi zvyčajne pociťujú ostrý, pálivý pocit v žalúdku. Pálenie sa môže šíriť po hrudníku do úst alebo hrdla a spôsobovať pálenie záhy alebo tráviace ťažkosti.

Príznaky sú zvyčajne horšie po veľkom alebo veľmi kyslom jedle. Bolesť môže prísť a odísť. Niekoľko mesiacov človek nemusí zaznamenať žiadne príznaky, potom zistí, že sa príznaky neustále zhoršujú. Antacidá môžu pomôcť. Lekár vám môže predpísať aj lieky na liečbu bolesti.

Myslíte si, že vašu bolesť brucha spôsobujú baktérie h. pylori?

Otestujte sa pomocou domáceho testu na HP

Čo spôsobuje ostrú bolesť v žalúdku, ktorá prichádza a odchádza

Gynekologické ťažkosti

Menštruačné kŕče môžu byť ostré alebo tupé. Môžu postihovať len jednu oblasť brucha alebo sa rozšíriť na chrbát a nohy. U niektorých žien sa vyskytuje aj hnačka alebo nevoľnosť.

Cysty na vaječníkoch môžu spôsobovať občasnú bolesť. Bolesť pri cystách vaječníkov je často nízko v bruchu a len na jednej strane. Môže byť horšia počas určitých období menštruačného cyklu. Obráťte sa na svojho lekára, aby diagnostikoval príčinu vašich ťažkostí.

Počas ovulácie sa vajíčko uvoľní z folikulu vo vaječníku a dostane sa do vajíčkovodu. Niektorí ľudia pociťujú ovulačnú bolesť, čo je krátka bolesť okolo ovulácie.

U tehotných žien môže prudká bolesť brucha znamenať pôrod alebo Braxton-Hicksove kontrakcie.

Kedy navštíviť lekára

Mnohé príčiny občasnej bolesti žalúdka, ako napríklad ovulačná bolesť, si nevyžadujú liečbu. Iné prípady, ako napríklad citlivosť na potraviny, by ste mali konzultovať s lekárom. Môže byť ťažké rozhodnúť sa, kedy navštíviť lekára a kedy počkať, preto je dôležité venovať pozornosť všetkým ostatným príznakom. Ak máte silnú bolesť alebo bolesť, ktorá sa časom zhoršuje, vyhľadajte lekársku pomoc.

Poraďte sa so svojím lekárom o:

 • nevysvetliteľná bolesť žalúdka, ktorá sa časom stále zhoršuje
 • zhoršujúce sa menštruačné kŕče alebo kŕče, ktoré sú pravidelne silné
 • zhoršenie tráviacich ťažkostí
 • príznaky vredov alebo tráviacich ťažkostí
 • občasná mierna bolesť v pravej hornej časti brucha

Medzi príznaky, ktoré si môžu vyžadovať okamžitú lekársku pomoc, patria:

 • intenzívna bolesť žalúdka počas tehotenstva
 • príznaky predčasného pôrodu
 • intenzívna bolesť v pravej hornej časti brucha
 • krvavá hnačka
 • vracanie a príznaky dehydratácie, ako sú zapadnuté oči alebo suché pery
 • náhla, intenzívna a nevysvetliteľná bolesť brucha

Záver

Náhlu, občasnú bolesť žalúdka je ťažké ignorovať, najmä ak sa vyskytuje spolu s inými príznakmi. Hoci mnohé príčiny tejto bolesti nie sú škodlivé, iné môžu viesť k vážnym komplikáciám. Ak si človek nie je istý bolesťou žalúdka, je najlepšie poradiť sa s lekárom.

Diagnostikovať príčinu bolesti žalúdka len na základe príznakov je takmer nemožné. Lekár môže vykonať zobrazovacie testy, vyžiadať si anamnézu alebo vyšetriť žalúdok, aby stanovil správnu diagnózu.

Rýchla liečba môže vo väčšine prípadov znížiť alebo zmierniť bolesť a zabrániť komplikáciám.

bolest žaludka
Zdroj: Pixabay

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18