Ako si správne a často umývať vlasy? A ďalšie tipy pre krásne a zdravé

V tomto článku sa pozrieme na to, ako často (a správne) by si mal človek umývať vlasy v závislosti od určitých faktorov. Diskutujeme aj o alternatívnych šampónoch a rizikách nadmerného umývania vlasov.

Obsah článku:

 1. Frekvencia
 2. Denné pranie
 3. Ovplyvňujúce faktory
 4. Výber šampónu
 5. Tipy na umývanie vlasov
 6. Alternatívy šampónu
 7. Nadmerné umývanie
 8. Zhrnutie

Ľudia s mastnými vlasmi alebo tí, ktorí denne používajú prípravky na starostlivosť o vlasy (laky na vlasy, gély atď.), by mali zvážiť umývanie vlasov raz za 1-2 dni. Ľudia so suchými vlasmi si môžu umývať vlasy menej často. Ľudia s melírom alebo vlnitými vlasmi by si mali umývať vlasy len raz za 1-2 týždne.

Mnohí ľudia začleňujú umývanie vlasov do svojej pravidelnej hygieny a starostlivosti o telo. Častosť umývania vlasov sa však môže líšiť.

Ako často si umývať vlasy

Odpoveď nie je univerzálna - nie každému vyhovuje včerajšok! Niektorí ľudia si môžu potrebovať umývať vlasy denne, zatiaľ čo iní môžu medzi jednotlivými umývaniami počkať niekoľko dní alebo dokonca týždňov.

Väčšina ľudí by si mala umývať vlasy, keď sa začnú mastiť, špiniť alebo keď sa na pokožke hlavy nahromadí veľké množstvo vlasových prípravkov.

Americká akadémia dermatologických združení (AAD) uvádza, že:

 1. Ak má človek mastné vlasy, môže si ich umývať denne.
 2. Ak má osoba chemicky ošetrené vlasy, môže si ich umývať menej často.
 3. Ak má človek melír alebo husté vlasy, môže si ich umývať raz týždenne alebo každý druhý týždeň.
 4. Ako človek starne, pokožka hlavy produkuje menej oleja. V dôsledku toho si človek nemusí umývať vlasy tak často.

Ako zistiť, či vaše vlasy potrebujú umyť

Keďže každý má iný typ vlasov a iný obsah oleja, je ťažké zovšeobecniť, kedy by si mal človek umývať vlasy. Človek však môže hľadať príznaky, že by si mal umyť vlasy.

Patrí medzi ne:

 • matný, mastný vzhľad
 • vlasy vyzerajú špinavé
 • zašlý vzhľad
 • na pokožke hlavy je viditeľný nános vlasového prípravku

Ľudia s mastnými vlasmi alebo ľudia, ktorí pravidelne používajú prípravky na vlasy, si budú musieť umývať vlasy častejšie ako ľudia so suchšími vlasmi alebo ľudia, ktorí nemajú tendenciu používať prípravky na vlasy.

Umývate si vlasy denne?

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nie je potrebné umývať si vlasy denne. Niektorí ľudia si môžu umývať vlasy denne, iní môžu vydržať niekoľko dní bez umývania vlasov.

V článku z roku 2017 sa však uvádza, že frekvencia závisí od viacerých faktorov vrátane:

 1. dĺžka vlasov
 2. individuálne preferencie
 3. kultúra
 4. sociálny tlak

Osoba s mastnými vlasmi môže zvážiť každodenné umývanie vlasov. Ostatným ľuďom pravdepodobne bude stačiť umývanie vlasov raz za niekoľko dní a mali by sa vyhnúť každodennému umývaniu.

Je každodenné umývanie škodlivé?

Autori uvádzajú, že pravidelné umývanie dobre formulovaným šampónom vlasy nepoškodí. V dôsledku toho nie je obmedzené, ako často si človek môže umývať vlasy, najmä ak pravidelne používa kondicionér.

Zhorší časté umývanie rast vlasov?

Nie, v štúdii sa tiež uvádza, že používanie šampónu nezhoršuje rast vlasov.

Aké faktory môžu ovplyvniť frekvenciu umývania vlasov?

Ako často si človek musí umývať vlasy, môže závisieť od viacerých faktorov, napríklad od toho, čo má vo vlasoch.

Medzi faktory, ktoré naznačujú, že šampónovanie môže byť potrebné, patria:

 1. Prítomnosť potu: Po tréningu alebo po dlhšom nosení pokrývky hlavy môže človek zvážiť umytie vlasov. Pot môže spôsobiť, že vlasy nepríjemne zapáchajú a sú špinavé.
 2. Prítomnosť peľu alebo nečistôt: Ak sa do vlasov dostane peľ alebo nečistoty, mali by ste si ich umyť, aby ste sa ich zbavili. Ponechanie nečistôt alebo peľu vo vlasoch môže zhoršiť alergiu a vlasy môžu vyzerať špinavé.
 3. Množstvo tuku vo vlasoch: množstvo tuku vo vlasoch je normálne a bežné. Niektorí ľudia však môžu produkovať viac tuku ako iní. Keď sa vo vlasoch nahromadí mastnota, môžu pôsobiť špinavým a matným dojmom.
 4. Prítomnosť stylingových produktov: ľudia, ktorí používajú na úpravu vlasov viacero produktov, si môžu potrebovať vlasy pravidelne umývať alebo oplachovať, aby sa týchto produktov zbavili. Nahromadené produkty môžu tiež podráždiť pokožku hlavy.

Umývanie podľa typu vlasov

Typ vlasov určuje, ako často si má človek umývať vlasy. Napríklad ľudia s vlnitými vlasmi by sa mali vyhnúť umývaniu častejšie ako raz týždenne, aby si nepoškodili vlasy. Kučeravé a husté vlasy zvyčajne potrebujú menej umývania ako rovné a tenké vlasy.

Podľa prehľadu štúdií z roku 2019 používajú vedci na opis typu vlasov rôzne klasifikačné systémy. Niektoré typy, ktoré sa opisujú v literatúre, zahŕňajú:

 1. zvlnené
 2. rovno
 3. malé alebo veľké kučery
 4. rovné vlasy

Vlasy môžu byť tiež tenké alebo husté.

Výber šampónu

V článku z roku sa uvádza, že človek si môže poškodiť vlasy, ak pravidelne používa nesprávny druh šampónu.

Autori uvádzajú nasledujúce pokyny, ktoré pomôžu ľuďom vybrať si najlepší typ šampónu pre ich vlasy:

 • Šampón na normálne vlasy: Tento šampón je určený pre vlasy, ktoré neboli chemicky ošetrené, a pre vlasy, ktorých pokožka hlavy produkuje mierne množstvo mastnoty. Tieto šampóny používajú laurylsulfát, ktorý poskytuje minimálnu starostlivosť a dobré čistenie.
 • Šampón na suché vlasy: Tento šampón je určený pre tých, ktorí podstúpili chemické ošetrenie a drsné stylingové postupy. Zvyčajne poskytuje dobrú výživu a mierne čistenie.
 • Šampón na mastné vlasy: tieto šampóny neobsahujú kondicionéry a sú vhodné pre tých, ktorí majú mastné vlasy.
 • Šampón na každodenné použitie: Tento typ šampónu je určený na každodenné umývanie. Obsahuje jemné šampóny a len zriedka obsahuje kondicionéry. Ak človek používa každodenný šampón, mal by používať aj samostatný kondicionér.
 • Šampón na hĺbkové čistenie: Tento typ šampónu je vhodný pre tých, ktorí často používajú stylingové prípravky, ako je gél, pena alebo lak na vlasy. Tieto šampóny obsahujú aj laurylsulfát, ktorý odstraňuje polyméry, ktoré sa usadzujú na vlasoch. Tento produkt môžete používať každý týždeň.
 • Detský šampón: Tieto šampóny obsahujú jemný čistiaci prostriedok.
 • Liečivý šampón: Tieto šampóny môžu liečiť ochorenia pokožky hlavy vrátane psoriázy, seboroickej dermatitídy a bakteriálnych alebo plesňových infekcií. Obsahujú účinné látky.
 • Profesionálny šampón: Tieto šampóny by sa nemali používať denne. Používajú sa pred strihaním alebo úpravou vlasov.

Najlepší spôsob umývania vlasov

Pri umývaní vlasov môžete dodržiavať nasledujúce pokyny, aby ste ich nepoškodili:

 1. Ak je to možné, používajte šampón, ktorý nie je agresívny.
 2. Použite malé množstvo šampónu a vmasírujte ho do korienkov.
 3. Vyhnite sa priamemu umývaniu vlasov.
 4. Pri oplachovaní nechajte šampón stekať po vlasoch.

Alternatívy šampónu

Existuje niekoľko alternatív k používaniu šampónu, ktoré môže človek vyskúšať. Tieto produkty môžu pomôcť zabrániť vysušovaniu pokožky hlavy alebo poškodeniu vlasov. Medzi bežné možnosti patria:

 • Čistiaci kondicionér: Čistiace kondicionéry poskytujú niektoré čistiace vlastnosti s výhodami kondicionéra. Ľudia môžu ľahko nahradiť šampón kondicionérom.
 • Šampón bez saponátu: Mnohé šampóny obsahujú sulfáty, ktoré môžu poškodiť vlasy a vysušiť pokožku hlavy. Človek by mohol zvážiť používanie prírodných šampónov alebo šampónov bez šampónov.
 • Suchý šampón: Suchý šampón môže pomôcť ľuďom s mastnými alebo jemnými vlasmi predĺžiť čas medzi jednotlivými umývaniami. Má však niektoré nevýhody vrátane toho, že neodstraňuje nečistoty alebo iné zvyšky a vytvára nahromadené práškové zvyšky, ktoré môžu spôsobiť podráždenie.

Aký je vplyv nadmerného umývania?

Šampóny čistia vlasy a pokožku hlavy tým, že z nich odstraňujú prebytočnú mastnotu a nečistoty.

To síce môže pomôcť vlasom udržať si čistý vzhľad, ale používanie agresívnych šampónov môže vysušiť vlasy a pokožku hlavy a spôsobiť ich poškodenie a podráždenie.

Zhrnutie

Ľudia majú rôzne typy vlasov. Tieto rozdiely môžu ovplyvniť, ako často si človek musí umývať vlasy. Vo všeobecnosti platí, že ľudia s mastnými vlasmi si musia umývať vlasy častejšie ako ľudia so suchšími vlasmi. Ľudia, ktorí používajú na vlasy stylingové prípravky, si možno budú musieť vlasy umývať pravidelnejšie, aby odstránili zvyšky.

Ako si správne a často umývať vlasy?

Zdroj článku a odkaz na citované štúdie:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-often-to-wash-hair
a zdroj obrázku: unsplash.com

Vlasová kozmetika s mastichou

Ak ste fanúšikom mastichy a mastichového oleja a milujete jeho vôňu a účinky, potom vás určite poteší, že mastichový olej sa používa aj v starostlivosti o telo a pokožku hlavy (vlasy).

Výživové doplnky chioskej mastichy

1 z 18

Liečebné sady

1 z 11