Aká je súvislosť medzi úzkosťou a refluxom?

Obsah článku: Aká je súvislosť medzi úzkosťou a refluxom?

  • Aká je súvislosť?
  • Rozdiel medzi príznakmi
  • Liečba a prevencia
  • Kontaktovanie lekára
  • Zhrnutie

    Reflux žalúdočnej kyseliny a úzkosť môžu súvisieť. Niektoré výskumy naznačujú, že úzkosť môže zhoršiť príznaky refluxu. K refluxu môže v niektorých prípadoch prispievať aj úzkosť a stres. Naopak, reflux môže byť stresujúci a u niektorých ľudí môže vyvolať úzkosť.

    Ľudia s obťažujúcimi príznakmi alebo prejavmi, ktoré nereagujú na domácu liečbu, by sa mali poradiť s lekárom.

    Prečítajte si viac informácií o súvislosti medzi úzkosťou a refluxom žalúdočných kyselín.

    Aká je súvislosť medzi úzkosťou a refluxom?

    Reflux kyseliny nastáva, keď sa kyselina zo žalúdka dostane späť do pažeráka. Gastroezofageálna refluxná choroba (skrátene len reflux) je názov pre pretrvávajúci reflux kyseliny.

    Úzkosť je prirodzenou reakciou tela na stres. Paradoxne, prežívanie úzkosti môže byť samo o sebe stresujúce, čo môže vytvoriť cyklus.

    Existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že stres a úzkosť môžu vyvolať reflux alebo zhoršiť jeho príznaky.

    Napríklad štúdia z roku 2018, ktorej sa zúčastnilo viac ako 19 000 ľudí, zistila, že osoby trpiace úzkosťou majú väčšiu pravdepodobnosť výskytu príznakov refluxu. Autori štúdie naznačujú niekoľko možných fyzických príčin:

    • Úzkosť môže znížiť tlak v dolnom pažerákovom zvierači, svale, ktorý udržuje žalúdok uzavretý a zabraňuje úniku kyseliny do pažeráka.
    • Reakcie na stres a úzkosť môžu spôsobiť dlhodobé svalové napätie. Ak to ovplyvní svaly okolo žalúdka, môže to zvýšiť tlak v orgáne a vytlačiť kyselinu nahor.
    • Vysoká úroveň úzkosti môže zvýšiť produkciu žalúdočnej kyseliny.
      V niektorých prípadoch ľudia s úzkosťou, ktorí mali rovnaký počet refluxných epizód ako ľudia bez úzkosti, hodnotili tieto epizódy ako závažnejšie.

    Autori predchádzajúcej štúdie tiež zistili, že u ľudí s refluxom boli príznaky - vrátane bolesti za hrudnou kosťou a pálenia záhy - závažnejšie u tých, ktorí pociťovali vyššiu úzkosť.

    Prečo reflux spôsobuje u ľudí úzkosť?

    Výskumníci tiež poznamenali, že reflux môže byť pre ľudí významným zdrojom stresu a úzkosti. V roku 2019 výskumníci zistili, že ľudia s refluxom, ktorí pociťovali bolesť na hrudníku, mali výrazne vyššiu mieru depresie a úzkosti ako tí, ktorí bolesťou v tejto časti tela netrpeli.

    Autori štúdie tiež naznačujú, že ľudia si môžu spájať príznaky, ako je bolesť na hrudníku, s inými vážnejšími stavmi, čo zvyšuje ich obavy z týchto príznakov.

    Kombinácia týchto faktorov môže umožniť vznik začarovaného kruhu. Reflux môže spôsobiť stres a úzkosť, ale stres a úzkosť tiež prispievajú k refluxu. Nájdenie fyzických a psychologických spôsobov liečby týchto príznakov je nevyhnutné na prelomenie tohto cyklu a nájdenie úľavy.

    Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu viesť k refluxu, patria:

    1. obezita
    2. tehotenstvo
    3. fajčenie
    4. hiátová hernia

    Niektoré lieky môžu tiež spôsobiť reflux alebo zhoršiť jeho príznaky. Ak si nie ste istí, či vaše lieky spôsobujú reflux, poraďte sa so svojím lekárom.

    Rozdiely medzi príznakmi

    Pochopenie príznakov refluxu a úzkosti môže človeku pomôcť ich rozlíšiť.

    Príznaky refluxu

    Reflux je ochorenie, ktoré spôsobuje pravidelný návrat žalúdočnej kyseliny do pažeráka. Tento zdravotný stav spôsobuje množstvo príznakov, z ktorých najčastejším je pálenie záhy.

    Pálenie záhy je bolestivý, pálivý pocit v strede hrudníka a niekedy aj v hrdle. Vzniká, keď kyselina zo žalúdka dráždi pažerák. Medzi ďalšie príznaky refluxu môžu patriť:

    • nevoľnosť alebo žalúdočná nevoľnosť
    • bolesť na hrudníku alebo brucha
    • bolestivé prehĺtanie
    • zvracanie
    • zlý dych

    Príznaky úzkosti

    Príznaky úzkosti sa u jednotlivých ľudí líšia, ale môžu zahŕňať:

    • rýchly srdcový tep
    • nervozita alebo nepokoj
    • svalové zášklby
    • pocit veľkého fyzického a duševného napätia
    • zrýchlené dýchanie alebo hyperventilácia
    • pocit strachu alebo neustále hroziacej skazy
    • ťažkosti so sústredením
    • iné tráviace problémy, ako sú plynatosť, hnačka alebo zápcha
    • neschopnosť spať

    Úzkosť sa môže prejaviť aj náhlymi, intenzívnymi príznakmi úzkosti nazývanými záchvaty paniky. K záchvatom paniky dochádza vtedy, keď sa veľmi rýchlo objavia závažné príznaky. Môžu zahŕňať extrémny strach, drastické zmeny srdcového rytmu a zmeny dýchania.

    Liečba a prevencia

    Mnohí ľudia bojujú s občasným refluxom a z času na čas pociťujú úzkosť, keď čelia stresovej situácii. Keď sa niektorý z týchto príznakov alebo oba príznaky stanú pravidelnými, je dôležité prijať opatrenia na ich liečbu alebo prevenciu.

    Okrem toho sa príznaky refluxu a úzkosti môžu navzájom zhoršovať, takže rýchle prijatie opatrení môže pomôcť zabrániť vzniku tohto cyklu. Ľudia môžu byť schopní zmierniť príznaky refluxu pomocou jednej alebo viacerých metód vrátane:

    • vyhľadanie a vylúčenie potravín, ktoré spúšťajú príznaky.
    • vyhýbanie sa veľkým porciám alebo veľmi mastným jedlám.
    • konzumácia posledného denného jedla najneskôr 3 hodiny pred spaním.
    • užívanie voľnopredajných antacíd
    • užívanie inhibítorov protónovej pumpy
    • používanie H2 blokátorov

    Ak použité metódy nepomáhajú, mal by sa človek poradiť s lekárom o iných spôsoboch liečby refluxu. Lekári môžu tiež odporučiť, aby ste prijali opatrenia na zníženie úzkosti alebo jej predchádzanie. Môžu zahŕňať:

    1. pravidelná účasť na sedeniach kognitívno-behaviorálnej terapie
    2. zníženie príjmu kofeínu
    3. vyhýbanie sa alkoholu a rekreačným drogám
    4. cvičenie techník na uvoľnenie stresu, ako je joga, meditácia alebo tai chi.
    5. užívanie liekov na predpis, ako sú antidepresíva, lieky proti úzkosti alebo betablokátory

    Pri užívaní liekov na úzkosť by sa mal človek vždy riadiť pokynmi lekára, pretože niektoré lieky môžu mať závažné vedľajšie účinky. Pri benzodiazepínoch existuje vysoké riziko vzniku závislosti. Ich užívanie s alkoholom alebo opioidnými liekmi môže mať život ohrozujúce účinky.

    Poraďte sa s lekárom

    V niektorých prípadoch možno príznaky refluxu aj úzkosti zvládnuť úpravou životného štýlu a voľnopredajnými liekmi. Každý, kto trpí chronickou úzkosťou alebo refluxom, by sa však mal poradiť s lekárom. Dlhodobý reflux kyseliny môže spôsobiť ďalšie komplikácie, ako sú jazvy v pažeráku, Barrettov pažerák a v zriedkavých prípadoch rakovina pažeráka.

    Dlhodobá úzkosť môže prispieť k mnohým telesným a duševným zdravotným komplikáciám. Príznaky refluxu aj úzkosti môžu byť podobné príznakom iných ochorení. Preto by mal človek zvážiť konzultáciu s lekárom, aby sa stanovila presná diagnóza.

    Záver

    Kombinácia refluxu a úzkosti môže byť frustrujúca. V niektorých prípadoch človek nemusí vedieť, či má reflux kyseliny alebo fyzické príznaky úzkosti. Osoba by sa mala poradiť s lekárom, aby sa uistila, že dostane správnu liečbu.

    Nájdenie spôsobov, ako zvládnuť úzkosť, a prijatie opatrení na liečbu refluxu môže pomôcť ukončiť tento cyklus a pomôcť ľuďom kontrolovať ich príznaky.

    Více k túto tému: Reflux a joga: pomáha cvičenie pri príznakoch refluxu a pálenia záhy?

    Aká je súvislosť medzi úzkosťou a refluxom?

    Zdroj citovaného textu a štúdií: web Medicalnewstoday

    Výživové doplnky chioskej mastichy

    1 z 18

    Liečebné sady

    1 z 11